
Криза на музикалния пазар, но и криза за нови идеи. Музикалните магазини в Гърция вече са едва около 250, хората искат да чуят нещо ново и предпочитат да си свалят музика от интернет.
„Разбрах, че сме в криза, когато видях, че хората си изяждат всички фъстъци на масата” казва собственик на нощно заведение пред вестник „Катимерини”. Сезонът, който отмина е бил един от най-тежките за „хората на нощта”. Защото преди заведенията са били отворени по три-четири дни в седмицата, а вече се работи само в събота и в петък.
Малко са вече тези певци, които могат да поемат на плещите си големите нощни заведения, в които се изпълнява музика на живо – едни от тях са Пасхалис Терзис и Янис Плутархос. Но и предпочитанията на хората са сменили - те вече предпочитат по-малките заведения. Успешна беше годината за Фивос Деливоряс, за който се насъбраха огромни опашки от фенове пред заведението, където свири. Таня Цанаклиду пък се наложи да добави трети ден в програмата си, за да зарадва всички, които искат да я чуят. Пълни бяха и заведенията за изпълненията на Елени Витали и Сократис Маламас.
А какво се случва с двете големи поп-диви на гръцката музикална сцена – Анна Виси и Деспина Ванди? Явно е, че Анна Виси все още работи усърдно, за да направи международна кариера, но понеже възрастта й вече не го позволява, тя избра да запише един така да се каже „международен” диск, в който си сътрудничи с вече наложили се имена в световната музикална индустрия. Деспина Ванди, от друга страна, която е женена за президента на футболен клуб АЕК Демис Николаидис, копира стила на Виктория Бекъм. И двете, разбира се, полагат извънредни грижи за имиджа си – стегнати тела, усмивки, страници в клюкарските списания и снимки – едната с гаджето, с което е в момента, а другата с мъжа си и децата. А намалелият интерес към Анна Виси и Деспина Ванди може би се дължи на техния репертоар от песни, които не издържат във времето.
В същото време музикалните магазини в Атина и Солун затварят един след друг. От бранша считат, че в най-скоро време изпълнителите ще печелят едва 30% от общите си приходи от продажбата на музика, а останалите 70% ще идват от концерти. Спад в продажбите на CD-та се наблюдава не само в Гърция, но и по целия свят.
Нагледен пример за това е, че в Гърция музикалните магазини през 1998 г. са били 2500 на брой, а в момента са 250-300, а прогнозите са, че ще останат едва 100. Хората, които си купуват дискове са обикновено над 30 годишна възраст, а се счита, че през 2010 г. гърците ще свалят от интернет музика на стойност 3 млн. евро. Но колкото и нови форми на продажба да бъдат измислени, размерът на оборота никога няма да достигне до онзи, който правеха в миналото звукозаписвателните компании.
Хората, които работят по заведения с музика на живо казват, че „публиката иска да чуе нещо специално. Изморена е вече да слуша едно и също.” Най-голямото притеснение на всички е коя е новата тенденция – върху този въпрос си блъскат главите както в Гърция, така и по света. Големите изпълнители също се намират в задънена улица, защото се оплакват, че „не достигат творците”, както композитори, така и поети и затова някои от тях правят опити да си пишат сами музиката.
В тази връзка Михалис Хадзиянис е от малкото, които се радват на огромен успех. Той продава 100 000 диска, а последният му концерт събра 20 000 души.