Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb
  • warning: array_reverse() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 294.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 296.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 300.

Срещата все пак се състоя!

16 Април 2009 / 09:04:09  GRReporter
591 прочитания

            Държавният секретар на САЩ Хилъри КЛинтън прие вчера във Вашингтон лидера на кипърските турци Мехмед Али Талат, както се вижда от официалната снимка, разпространена от Държавния департамент. Въпреки споровете и предвижданията, че тази среща няма да се състои, тя беше осъществена късно снощи, в 22,30 часа гръцко време. Срещата беше планувана за края на март, но след мощна атака на гръцкото лоби в САЩ бе отложена с две седмици. „Съединените щати признават само правителството на Република Кипър, но поддържат тесни контакти и с кипърските турци като част от усилията ни да помогнем за решаването на кипърския проблем”, заяви говорителят на Дърцавния департамент Робърт Ууд.


            Това е второто посещение на Мехмед Али Талат в Държавния департамент на САЩ. Първото бе през 2004 година, когато тогавашния държавен секретар Колин Пауъл го прие в качеството му на министър-председател на Северен Кипър. Тогава срещата предизвика вълна от негодувание сред гръцките среди. Вчера Клинтън използва титлата „лидер на кипърските турци”. В понеделник американският държавен секретар ще приеме и външния министър на Република Кипър Маркос Киприяну.


            Междувременно ООН призова кипърските гърци и кипърските турци да бъдат по-гъвкави и да намерят взаимен компромис на преговорите за обединението на острова. В интервю за агенция Ройтерс специалният пратеник на организацията Александър Даунър заявява, че провалът на преговорите би означавал много мрачно бъдеще за Кипър. „Страните осъществяват стабилен напредък, но трябва да се поддържа импулсът на преговорите. Би било грешка да се поставя краен срок, защото с наближаването му ще се породи усещането за криза. Но и преговорите не бива да бъдат протакани много дълго, тъй като с времето решенията са все по-трудни”, казва Даунър.


            Дипломатът, който е бивш външен министър на Австралия припомня плана Анан, който през 2004 година бе одобрен от кипърските турци, но бе отхвърлен от кипърските гърци и казва, че това е бил огромен шанс за обединението на острова, който е бил изпуснат. „Колко такива шансове ще даде историята?”, пита риторично Александър Даунър.

Категории:
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus