Партията на националното единство на Дервиш Ероглу спечели 44,16 на сто от гласовете на кипърските турци на проведените вчера парламентарни избори в Северен Кипър. Така десните ще имат 26 места в парламента, което ще им даде възможност да съставят самостоятелно правителство. Турската републиканска партия, която управляваше досега и към която принадлежи президентът Мехмед Али Талат е на второ място с 29,34 на сто от гласовете и 16 места в парламента. 10,6 на сто спечели Демократическата партия, водена от Сердат Денкташ с пет депутати. Още две партии взимат по един депутат в 50-членния севернокипърски парламент.
Както съобщава електронното издание iKypros след приключването на изборите Дервиш Ероглу е заявил, че продължаването на директните преговори за решаването на кипърския проблем ще е приоритет на правителството му. Той също така е изразил категоричната си подкрепа към президента Талат, като не е изключил възможността когато се стигне до деликатната част на преговорите с кипърските гърци и самият той да се присъедини около масата за дискусии.
Анализатори, цитирани от същото издание обясняват победата на десницата с лошия ход на икономиката в Северен Кипър и с огромното разочарование от Европейския съюз, който се ангажира да премахне международната изолация на Севернокипърската турска република, но до момента това не е направено. Наблюдателите сравняват днешната ситуация в турската част на кипър с тази в гръцката през 2004, когато там взеха връх националистичните настроения и кипърските гърци отхвърлиха тогава плана Анан.
Източник от администрацията на президента Мехмед Али Талат е заявил за iKypros, че се опасява, че Дервиш Ероглу може да прокара закон в парламента, с който да лимитира властта на Талат по начин, сходен с този, който самият Талат е използвал по отношение на Рауф Денкташ.
Директните разговори между лидерите на кипърските гърци и кипърските турци, които са и президенти на двете разделени части на острова дадоха надежди за намиране на решение на кипърския проблем. Мехмед Али Талат и Димитрис Христофияс намериха консенсус по 80 на сто от съдържанието на две от преговорните глави – „Връзките с Европейския съюз” и „Разпределение на властта и общо правителство”. До края на юни трябва да приключат преговорите по още три глави – „Икономика”, „Територия” и „Сигурност”. Ако се постигне консенсус и по тях, двете общности на разделения средиземноморски остров трябва да гласуват на референдум обединението си преди следващите президентски избори в северната част, които трябва да се проведат през април 2010.