''Турската политическа култура се отваря и става по-демократична в резултат от подобрението на отношенията на страната с Европа и перспективата за интеграция на Турция в ЕС” заяви Янис Григориадис на презентацията на своето изследване „Опити към европеизиране: Турската политическа култура и Европейският Съюз” ("Trials of Europeanisation: Turkish Political Culture and the European Union").
Григориадис анализира нелесната тема за въздействието на връзките между ЕС и Турция върху турската политическа култура, от момента когато Турция стана кандидат-член и започна процеса на интеграция в ЕС през 1999 г. Самият той сподели трудностите при изследването на темата без да бъде повлиян от съществуващите предразсъдъци, като същевременно заеме позицията на критик и анализатор, който може да предложи насоки и решения в политиката на страната.
Това е първата книга, която започва диспут и поставя на арената на публичния диалог темата за хода на Турция към Европейския Съюз, стъпките в нейното политическо развитие и приспособяването й, както и анализира двете големи теми: фактът, че турските политици вече признават, че решението на кюрдския въпрос трябва да се постигне с политически преговори и, второ – връзката между политиката и религията и либерализацията по отношение на изразяването на религиозните убеждения.
Изследването на Янис Григориадис цели да разкрие въздействието на политическите реформи в Турция върху гражданското общество, връзката между държавата и гражданите и ролята на религията за създаването на политическа и национална идентичност. Авторът започна презентацията с думите, че „за Турция се говори много, но всъщност се знае малко”, докато Янис Псаропулос – редактор на вестник Athens News, отбеляза, че най-интересното по отношение на страната и нейното влизане в структурата на ЕС е необратимостта на реформения процес, който вече е започнал.
Турция трябва да си спечели членството като направи необходимите реформи, но също така трябва да й се даде и справедлива възможност за това, отбеляза Григориадис. Напоследък нещата не вървят добре, процесите се забавят - истината е, че след десет години и ЕС и Турция ще са различни, но може би нейната интеграция тогава ще е по-трудна, предположи авторът на книгата.
Проф. Теодорос Колумбис, който представи книгата, изтъкна благодейните последствия от интеграционната перспектива на Турция след 1999 г. относно либерализирането на турската политическа култура, която се превръща от култура на страна от поданици в култура на държава от граждани.
Янис Григориадис е лектор във Факултета по тюркология и съвременни азиатски езици и култура към Атинския Университет и изследовател към ЕЛИАМЕП. Неговата книга „Опити към европеизиране: Турската политическа култура и Европейският Съюз” е издадена от Palgrave Macmillan и бе представена от главния директор на Гръцката фондация за европейска и международна политика (ЕЛИАМЕП) Теодорос Колумбис, главният редактор на най-тиражираният гръцки англоезичен вестник Athens News Янис Псаропулос и от журналиста Пасхос Мандравелис.