Приключи и втората вечер от полуфиналите на 24-ия музикален конкурс „Евровизия”, който се провежда в Москва. Вечерта започна с изпълнението на известен руски квартет, който откри програмата с кавър на италианската естрадна песен „Volare” в инструментален вариант за балалайка. На сцената се появиха танцьори облечени като матрьошки и козаци, а първите редове сред публиката буквално посиняха от разветите гръцки знамена.
Преди водещите Андрей Малахов и Наталия Водянова да обявят началото на конкурса се чу пак в инструментално изпълнение на балалайки мелодията на песента „Believe”, която докара „Евровизия” в Москва. За сведение на любопитните конкурсът се проведе в огромен стадион, който побира 36 000 души, но вечерта на конкурса се събраха едва 20 000 зрители, защото сцената е заела доста голямо пространство.
Първата песен, с която започнаха полуфиналите дойде от Хърватска Република в изпълнение на Игор Чукров - „Красива Тена”. Хубавият глас на Чурков миналата година му е донесъл наградата за дебют на фестивала в Сплит.
Ирландия се представи с Шиниад Мълви и групата “Black daisy”, които изпълниха парчето „Et cetera”. Рок групата е участвала в риалити шоуто „Еурестар” и се състои от четири надъхани да свирят момичета.
В Латвия е имало спор за това на какъв език да бъде изпълнението на песента на Индарс Бусулис – „Пробка”. Всъщност, латвийците не са били сигурни дали ще участват заради икономическата криза, но в крайна сметка взимат участие с динамично, но и малко нервно сценично присъствие на техния представител.
Изпълнителят от Сърбия Марко Кон прави първата си група на 19 годишна възраст. Той свири на кларинет, флейта, саксофон и заедно с Александър Ковач пишат история в сръбската музика като слагат подписите си под текста на повече от 800 песни. Марко Кон и Милан изпълниха за Евровизия парчето „Обувки” (Чипела) в стил балкански пънк, което не бе оценено подобава от публиката и не се класира на финалите.
Полската певица Лидия Копания е сравнявана с Барбара Стрейзънд, защото гласът й покрива 8 октави. Тя изпълни соул баладата „I don’t wanna leave” – „не искам да си тръгна, но такава ми е съдбата” се казва в песента, което предрече и съдбата й. Тя също не успя да събере необходимите гласове, за да се класира за финали.
Александър Рибак е бил на четири години, когато е дошъл заедно с родителите си от Беларус в Норвегия. Рок баладата „Fairytale” е написана за бившата му приятелка, която вече е омъжена за друг. Рибак е израснал в среда на музиканти – неговата майка е свирела на пиано, а преди да бъде избран, за да представи Норвегия на Евровизия е участвал в риалити шоуто „Мюзик Айдъл”, където е бил в крайната четворка.
Представителката на Кипър Христина Метакса е една от двете най-млади изпълнителки на конкурса. Тя е едва на 16 години, но вече пише поезия и детски приказки. Текстът на песента „Firefly”, с която представи своята държава е написан от брат й, който също е певец и тази година участва в гръцкото музикално риалити шоу “X Factor”. За съжаление, разтапящата поп балада на кипърската представителка няма да продължи надпреварата в събота.
За първи път след дванадесет години мълчание участва Словакия. Дуетът Камил Михалчик и Нела Пoчишкова представиха парчето „Let it move”. Той е завършил икономика, тя е на 19 години и играе в мюзикъли, а пък двамата си партнират в сериал на словашката телевизия.
Нилс Бринк представи Дания с „Believe again”. Неговата майка е саксофонистка, а той е на 17 години, когато пише първата си песен. Парчето, което изпълнява за Евровизия вече е станало златно и платинено, тъй като има огромен брой „сваляния” от интернет. „След нашия Сакис, този е най-готин” беше коментарът на гръцките водещи сестрите Мангира за изпълнението на датчанина.
Четиримата младежи от квартета Quartissimo са цигулари от Словения. Първоначално те правят песента “Love symphony” за изпълнение от оркестър, но специално за Евровизия го преработват и добавят певицата Матина Майелре, за да подхожда на конкурса. Убийствено добра комбинация!
Унгария се представи с Жоли Адок и песента „Танцувай с мен”. Самият той е танцьор и прави докторат на тема „как да не усещаш болка на сцената”. Сценичното представяне приличаше повече на демонстрация по аеробика и като машина на времето ни пренесе в ’80 те години – времето на диското, безгрижното подскачане и на прическите в стил Си Си Кеч.
За втора поредна година участва и далечният Азербайджан, който изпрати на състезанието дуета Айсел и Арас с песента „Завинаги”. Макар и съвсем млада 19-годишната Айсел вече е станала известна в страната си, тя е живяла дълги години в Америка и когато се връща в Азербайджан влиза във Факултета по чужди езици, като паралелно се занимава и с музика. Арас е роден в Техеран и заедно с родителите си се преместват в Швеция, откъдето започва и кариерата си.
13-то участие на вечерта се падна на гръцката звезда Сакис Рувас с хита „This is our night”. Това е второто представяне на Сакис на Евровизия – за първи път той участва през 2004 г. в Истанбул. Оттогава досега той изпробва много роли – на певец, актьор, водещ, а последната му роля е и най-отговорната – Сакис стана баща на малко момиченце преди пет месеца.
Димитрий Исавров от Литва започва да пее на 12 години и оттогава не спира да се занимава с музика, като през последните години съвсем професионално. Той прекарва осем години в Лондон, за да учи музика, после се завръща в родината си, където е избран да изпълни соул парчето „Обич” на тазгодишната Евровизия, която справедливо бе класирана за едно от десетте парчета, които минаха на финалите.