Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb
  • warning: array_reverse() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 294.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 296.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 300.

Огромна дясна вълна се задава към Европейския парламент

25 Май 2009 / 12:05:26  GRReporter
827 прочитания

            Политиците ще са шокирани от резултатите на евроизборите, огромна дясна вълна се задава към Европейския парламент, предрече лорд Хоуел, заместник лидер на консерваторите и говорител по външната политика в Камарата на лордовете на британския парламент. Лордът бе един от гостите на кръглата маса с гръцкото правителство, което списание “Икономист” организира за 13-ти пореден път в Атина.”В последните 10 години драматично се промени начинът, по който се разпространява информацията. Обществата и хората вече се свързват помежду си по съвършено различен начин, а повечето европейски правителства просто не разбират това”, заяви английският консерватор пред политици, бизнесмени, дипломати, учени, журналисти. Той говори за необходимостта от преосмисляне на международните институции – Световната търговска организация буксува, Съветът за сигурност на ООН отразява световната реалност от 1946 година, Европейският съюз отговаря на обществени необходимости отпреди 50 години. “Твърдо подкрепям разширяването на ЕС, в неговите граници трябва да влязат всички европейски страни”, заяви още лорд Хоуел.


            “Ако консерваторите спечелят следващите избори във Великобритания, те ще съставят най-консервативното правителство, което Лондон някога е имало и ще изправят Европейския съюз пред най-консервативното правителство, с което той някога е трябвало да оперира. Всичко това ще постави под голям въпрос по-нататъшното разширяване на Съюза”, смята редакторът за Европа на списание “Икономист” Джон Пийт. Според него общественото мнение в Европейския съюз не подкрепя по-нататъшното разширяване, а и страните имат много проблеми – Хърватия има проблем със Словения, Македония с Гърция, а турското членство продължава да разделя Евросъюза. “Трябва да мислим и за страните, които са разположени между Европейския съюз и Русия. Украйна, Молдова, Беларус нямат никакъв шанс да се присъединят към нас. Но ако погледнем в дългосрочен план тези три страни нямат друго място, освен в Европейския съюз”, каза в заключение Джон Пийт.


            Пред форума говори и гръцкият външен министър Дора Бакояни, която още веднъж подчерта, че Гърция е част от твърдото европейско ядро, което иска повече Европа, по-активна и по-социална Европа, Европа главно действащо лице на световната политическа сцена. Тя призова европейските страни част по-скоро да ратифицират Лисабонския договор преди той да е остарял и правителствата да са изправени пред необходимостта да изработват нов документ. Дора Бакояни се обяви за приемането на Германия, Индия и Бразилия за постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН и срещу превръщането на протекционализма в основното ни оръжие за изход от икономическата криза. “Така, както реката не може да обърне течението си обратно, така не можем да търсим изход от кризата в отживели обществени практики”, каза гръцкият първи дипломат.


            Гърция и Съединените щати трябва да преразгледат приоритетите в двустранните си взаимоотношения препоръча американският посланик в Атина Даниел Спекхард. “Спорът за името на една съседна страна, напрежението в Егейско море и кипърският въпрос не са единствените теми, те дори не са най-важните теми, по които можем да си сътрудничим”, заяви Даниел Спекхард. Иран е един от големите приоритети на външната политика на новата американска администрация и това е приоритет и на гръцката сигурност, защото Атина няма да е доволна от един ядрен Иран. Афганистан, Ирак и Пакистан са другия голям приоритет на новия американски президент и тези страни са изключително важни и за Гърция. Само миналата година в Гърция са пристигнали 150 000 нелегални имигранти, 50 хиляди от които са точно от тези три страни. Икономическата криза и пиратството в световните океани са още две приоритетни теми за сътрудничество между Гърция и САЩ според посланик Спекхард. Американският дипломат подчерта, че Балканите като цяло също са приоритет за Вашингтон. Той припомни, че едно от първите външнополитически посещения на новия американски президент бе в Турция. Много скоро след това американският вицепрезидент посети Белград, Прищина и Сараево, а след един месец държавният секретар ще участва на форум в Гърция.


            “В последните месеци в Сърбия се проведоха избори за президент и за парламени и двата пъти сръбският народ гласува в полза на европейското бъдеще на Сърбия. Членството ни в ЕС наш стратегически и жизнен интерес и ние няма да позволим да бъдем обезкуражени”, заяви на кръглата маса сръбският външен министър Вук Йеремич. Той призова Европейският съюз от своя страна да зачита суверинитета и неделимостта на Сърбия. “Косово е сръбска провинция и никой не може да промени това”, каза още Вук Йеремич. Той призова страните да се въздържат от нови признавания на Косово докато трае съдебната процедура в Международния съд в Хага.


            Лаза Кекич, директор за Централна и Източна Европа на Economist Intelligence Unit говори за сериозността на световната финансова криза и бавното възстановяване от нея. Според него тя е предизвикана от Съединените щати и пак Съединените щати ще изведат света от нея.

Категории:
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus