
Броени часове остават до настъпването на 2008 година, когато официално Кипър, заедно с Малта ще станат 14-та и 15-та страни-членки на Европейския съюз, присъединили се към зоната на еврото.
Еврото и кипърските гърци
Още в средата на 2007 Европейската централна банка определи, че една кипърска лира ще се равнява на 1,71 евро и обратно – едно евро ще е 0,58527 кипърски лири. Въпреки че властите в Никозия приемат с ентусиазъм въвеждането на единната европейска валута, известните с консерватизма и скептицизма към всякакви промени кипърски гърци са на друго мнение. 78 на сто от тях се страхуват, че ще бъдат лъгани при връщането на рестото, а 74 на сто се опасяват от повишаване на цените.
Банковата система на Република Кипър се готви усилено за промяната. Централната банка започна да снабдява с монети търговските банки още от 21 октомври, а от 19 ноември и с банкноти от новата валута. Според информация на финансовата институция на 1 януари банките ще разполагат с 80 на сто от необходимите им евро банкноти и 64 на сто от необходимите монети. Търговците на дребно също са се снабдили с достатъчни количества банкноти и монети от новата валута, така че да бъдат в състояние да връщат ресто само в евро още от първия ден на въвеждането му.
Финансовите анализатори очакват, че въвеждането на еврото ще доведе до бум на преките чужди инвестиции, понижаване на лихвения процент и подобряване на общественото финансиране. Последните две вече са факт, тъй като Кипър има бюджетен излишък от 1,5 процента от брутния вътрешен продукт за 2007, а Централната му банка понижи лихвения процент до 4,0, за да се съобрази с нивото, определено от Европейската централна банка. „Влизането на Кипър в еврозоната е голямо постижение за нас и е награда за вярната финансова политика, която следваме и за отличното състояние на кипърската икономика”, заяви финансовият министър Михалис Сарис.
Британските бази въвеждат единната евровалута
Интересен прецедент представлява решението на британските военни бази на острова също да въведат еврото от 1 януари 2008. Те имат особен статут, регламентиран от договора, с който Великобритания дава независимост на Кипър през1960 година. Според този договор Великобритания запазва двете си военни бази Декелия и РАФ Акротири с обща площ 99 квадратни мили. Когато Великобритания става член на Европейския съюз, тези територии остават извън него. Така на 1 януари базите ще приемат еврото, без обаче да са част от Европейския съюз. В тях живеят 10 000 британски военни със семействата си и още 10 000 кипърски гърци.
„Въвеждането на еврото е стъпка напред за Кипър. Ние трябва да приемем хармонизирането на страната с Европейския съюз. Поддържането на две валути вътре в базите ще е невъзможно”, казва говорителят на британския военен контингент капитан Ник Улвърт. Много местни хора, а и чужди туристи използват плажовете, ресторантите и кафенетата, които се намират на територията на базите и ползването на различни валути няма да е практично, пояснява той.
Северен Кипър най-ентусиазиран от промяната
Десетилетия наред търговците в Северен Кипър оцеляват в условията на международна изолация като са се научили да работят с всякаква валута – евро, турски, кипърски и британски лири, долари. Те добре познават единната европейска валута и тя не ги плаши. Някои от тях дори предлагат Северен Кипър едностранно да приеме еврото за своя национална валута. „Ние сме свикнали с еврото и нямаме нищо против да го използваме още по-интензивно”, казва Али Ерел, председател на Асоциацията за Европейски съюз в Севернокипърската турска република.
Републиката приема за своя официална валута турската лира, когато обявява независимост през 1983 година, девет години след като турската армия дебаркира на острова с желание да защити правата на мюсюлманското малцинство от подкрепения от Атина военен преврат в Никозия. Републиката е призната само от Турция и в нея живеят 250 000 кипърски турци и 30 000 турска армия. Надеждите за обединение на острова угаснаха безславно, когато през 2004 година, малко преди да влязат в Европейския съюз, кипърските гърци отхвърлиха плана на ООН.