Инициативите, които ще поемат от гръцко-кипърската страна след изборите през февруари ще „решат съдбата на Кипър”, заяви Мехмет Али Талат, лидер на турската част на Кипър по време на официалното си посещение в Анкара. На въпрос на журналисти, дали съществува надежда за разрешаването на Кипърския проблем, Талат отбеляза, че съществува, но не трябва да бъде търсена от турскокипърската страна в спора. „Инициативите на кипърските гърци биха могли да се превърнат в цялостен план за разшераването на Кипърския въпрос”, заяви още лидерът на кипърските турци.
От своя страна турският президент Абдула Гюл поиска от замесените в конфликта страни да спазват поетите обещания, така както са спазили обещанията си кипърските турци. Турският държавен глава заяви, че в случай на трайно разрешаване на конфликта, Турция, Гърция и Кипър биха оформили „триъгълник на мира, напредъка и благоденствието в Югоизточна Европа и Източното Средиземноморие”. И въпреки че Мехмет Али Талат избягваше споменаването на решението , чрез разделяне на две държави, турският президент спомена, че „едно бъдещо решение за Кипър се основава на реалностите на острова, които са : два отделни народа, две отделни републики, две отделни общности”.
Не за първи път чрез изявленията си Абдула Гюл разделя политическите анализатори на два лагера. Първите тълкуват думите му буквално, т.е. Турция е променила позицията си по отношение на Кипър и търси решение, както се опита и Рауф Денкташ, в разделянето на острова на две самостоятелни държави. Вторите застъпват тезата, че Турция се придържа към досегашната си позиция, като тълкуват думите на турския президент, като позоваване на плана „Анан”, за създаването на острова на двуобщносттна и двузонална държава вместо унитарната Република Кипър.
Абдула Гюл обсъди с лидера на кипърските турци тактиката на турсакта страна за предстоящите му срещи с американския президент Джордж Буш и генералния секретар на ООН Бан Ги Мун. Това е първото официално посещение на водача на кипърските турци, на което му бяха отдадени почести като на президент. Да припомним, че по време на посещението му в турската столица през 2004 г., по време на мандата на Ахмет Сезер, дори не беше приет от турския държавен глава.
Очаква се Кипър да бъде една от темите, които ще обсъждат премиерите на Турция и Гърция по време на официалното посещение на Костас Караманлис в Анкара, което се очаква около 23-23 януари. По традиция по време на срещите си Караманлис и Таиб Реджеп Ердоган избягват да обсъждат въпроси, които ги разделят като Кипър и споровете за териториалната ивица в Егейско море, а предпочитат да се съсредоточат върху мерки за подобряване на доверието между Турция и Гърция. Този път се очаква по отношение на Кипър традицията да бъде нарушена.