Като музикално събитие, което обединява европейските народи чрез изкуството конкурсът за песен Евровизия алегорично представя идеята за обединена Европа. Още от първите години на своето съществуване конкурсът се превърна в една символична виртуална вселена, в която се изявяват европейски идентичности и се самоутвърждава европейското. Това е заключението на конференцията на тема „Европейски песенен спектакъл и политика на конкурса за песни Евровизия”, проведена в Университета в Тесалия. Проявата беше организирана от Катедрата по история, археология и социална антропология на Тесалийския университет във Волос, съвместно с Обществото по етномузикология, под егидата на музея Бенаки.
Пееща и танцуваща Европа взима участие в своеобразния спектакъл представящ регионалния и/или европейския мироглед, като предоставя сцена за изява на вижданията на стари и нови държави относно миналото им, насотоящето и бъдещето. Политиката на представяне на Евровизия (от 1960 г. до днес) може да бъде разбрана в този смисъл, в светлината на по-широките гео-политически промени, културни търсения и силови игри, характерни за Европа, а и света като цяло.
Анализите в докладите на това все повече политическо, отколкото културно събитие, предоставят интересни хипотези относно съвременното състояние на геополитическите процеси на Стария континент.
На адрес http://extras.ha.uth.gr/eurovision/en/programme.asp могат да бъдат свалени резюмета от докладите на английски език.