Организацията на турците в Америка Turkish Confederation of America реши да подкрепи организацията на македонците в Америка United Macedonian Diaspora със 150 000 долара. Седалището и на двете организации е в столицата на САЩ Вашингтон. Парите трябва да се усвоят за лобизъм, т.е. за влияние върху взимането на политически решения, в следващите три години. Освен това Turkish Confederation of America се е ангажирала да дава по 1 долар за всеки долар-дарение, което United Macedonian Diaspora е в състояние да събере, докато се доближи сумата 50 000 долара.
Информацията предизвика възмутени коментари в гръцката преса, които обясняват турско-македонското сътрудничество с принципа „врагът на моя враг е мой приятел”. Гръцките медии припомнят възторженото признаване на Македония под конституционното й име от Турция и горещата подкрепа на Анкара за македонското членство в НАТО, което щяло да доведе до „по-голяма стабилност на Балканите”. Гърците иронизират израза в кавичките и го смятат за заместител на „по-голямо влияние на САЩ на Балканите”.
Много гръцки издания поместват снимки от демонстрация във Вашингтон, която се е състояла през юли и е била организирана от двете организации, където се вижда плакат с надпис „Гръцките войски вън от Македония!”. Цитира се интервю на президента на Turkish Confederation of America Гюнай Евич, който говори за „топли връзки с Македония, където далечните ни роднини-турци живеят мирно”. Според гръцките медии той има предвид т.нар. турско малцинство в Северна Гърция, която самите гърци наричат Македония.
Особена тревога сред американските гърци, а и сред гръцките медии предизвиква изказването на президента на United Macedonian Diaspora Методица Колоски, че „двете организации ще си сътрудничат, за да могат да бъдат чути по света най-важните им цели – разширяването на НАТО и спазването на човешките права на Балканите, което означава признаването на турско и македонско малцинство в Северна Гърция”.
Особено неприятен за гърците е фактът, че след като македонският премиер Никола Груевски лансира идеята за македонско малцинство в Северна Гърция, правителството в Анкара реши да отвори държавните си архиви за македонски учени, които да помогнат за историческото аргументиране на тази теза.