Полша твърди, че планът на Европейския съюз за намаляване отделянето на вредни емисии ще накара много предприятия в страната да затворят врати. За да бъде спрян пакетът от мерки, ще трябва да се съберат 91 гласа против при гласуването в Европейския парламент.
Според агенция Ройтерс, представител на министерството на околната среда на Полша, Джоана Маковяк заяви, че Полша е подписала подобни споразумения с Унгария, Словакия, Румъния и България, така че се е образувало едно ядро от страни, което има вероятност да успее да блокира приемането на мерките.
Тази новина предизвика остра реакция от страна на организации за опазване на околната среда. От Greenpeace настояват за „категорично и писмено опровержение” от страна на гръцкото министерство на околната среда, че „не се е договаряло с държави, които бойкотират мерките за енергията”. Ясна позиция по темата от страна на министерството за съдържанието на разговорите от миналата седмица между министър Георгиос Суфляс и полския му колега, искат и от гръцкото представителство на WWF.
От полското министерство на околната среда още миналата седмица обявиха, че Гърция подкрепя опитите на Полша да забави реализирането на пакета от мерки на ЕС за борба срещу промяната на климата.
Лидерите на европейските страни през месец март миналата година се споразумяха за намаляване на отделянето на вредни емисии до 20% до 2020 г., а пък ако бъде постигнато общо споразумение на световно ниво, целта е намаляването да достигне до 30%. Напоследък стават все по-усилени преговорите между страните-членки на ЕС свързани с вземането на мерки и начините, по които може да бъде постигнато намаляване на вредните емисии.