Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Атинската борса – хрониката на една предизвестена смърт

14 Септември 2011 / 14:09:45  GRReporter
4615 прочитания

Златните години, в които атинската фондова борса държеше обороти над 3100 базисни пункта изминаха безвъзвратно, установяват гръцките финансови анализатори. Днес нейният индекс се върти около 800 пункта и единствената лястовичка, която не донесе пролет в последния месец бе в деня след сливането на Алфа с Юробанк, когато борсата заби около 14%  повишение. То обаче се стопи в следващите дни като ледена висулка в слънчев ден. От есента на 2008 досега главният борсов показател се е сринал с около 73%, които стопиха почти 93 милиарда евро от финансовия пазар на Гърция.

Първият сериозен удар идва, разбира се, с последната световна финансова криза, когато много чуждестранни инвеститори се опасяват, че под един или друг начин проблемите ще засегнат дъщерните дружества на големите банките в югоизточна Европа. Тогава Атинската борса изживява първия си шок и базисният показател се смъква до 1786 пункта. В този период капитализацията на борсата все още достига около 117 милиарда евро според вестник Нафтемборики, което е около 50% от БВП на Гърция. След по-малко от четири месеца, тя се е смъква до 69 милиарда евро.

През „черния петък” на 24 октомври 2008 година в района на Евразия са отбелязани общи загуби от 3,2 милиарда евро, а чуждестранните инвеститори в Гърция започнаха да продават каквото могат, за да се отърват от излишния товар. Базисният показател на гръцката борса продължи да се смъква под 1800 пункта, въпреки че гръцките банки показваха реални печалби в отчетите си. За 24 дни в един от най-тъмните периоди в модерната финансова история гръцката борса загуби 24 милиарда евро. В първите месеци на 2009 спадът продължи с по-бавни темпове.

Идва време и за думата на кредитните агенции, които след световноизвестния гаф с допускането на срива на Лиман Брадърс и започнаха да се оглеждат за слабите крикове на световната финансова система. Високият дълг, бюджетният дефицит  извън европейските норми и известна доза интуиция насочи вниманието на агенциите към Гърция. С него и първото намаляване на кредитния рейтинг на страната от S&P на –А с негативни перспективи. До март 2009 Мудис и Фитч ще обявят отрицателни тенденции за развитието на гръцката икономика, но все още се въздържат от намаляване на кредитния рейтинг на страната.

Нещата се закрепят до известна степен, защото за разлика от западноевропейските банки и тези отвъд океана, гръцката банкова система не се е нагълтала токсичните финансови книжа, които задавиха Щатите през есента на 2008. Гръцки финансови специалисти коментираха пред GRReporter още преди година, че причината не се крие в далновидността на местните банкери, че пазарът рано или късно ще изгърми, а защото гръцките банки в последните 10 години бяха изхарчили много средства да покоряват Балканския полуостров, за да им достигна т средства да закупуват финансови инструменти с висок риск, но голяма възвращаемост.

За фондовата борса идва кратък период на блаженство. Между март и септември 2009 борсата отбелязва значителен ръст и от средно 1535 базисни пункта, показателят се изстрелвана 2800 пункта. Всичко цъфти и се развива. Тогавашният премиер от дясната Нова Демокрация Костас Караманлис обяви предсрочните парламентарни избори. Те се оказват наложителни, защото вече дълговата криза започва да чука на вратата на Гърция, а лидерите от Брюксел не само са намирисали нещо гнило в статистическите данни на средиземноморците, но вече не са предразположени да го толерират. Нужно е да се вземат извънредни мерки, но на Караманлис не му се рискува – предпочита да падне в изборите, отколкото да позволи да бъде запомнен от гърците като премиерът, който започна да съкращава разходи в бюджета.

Предизборните боеве не плашат гръцката фондова борса. Всичко се развива по ноти. Дори спечелването на изборите от социалистите ПАСОК се разчита като позитивно послание с оглед голямата преднина, която имат пред Нова Демокрация. Единният глас на народа в подкрепа на новото управление на Георгиос Папандреу дава допълнителен тласък на борсовия показател и той надминава 2800 базисни пункта. Цялото оживление трае докато първият финансов министър на Папандреу, Георгиос Папаконстантину обяви, че бюджетният дефицит не е нито 6%, нито 7%, а ще надмине 10% от БВП. За този феномен, за който гръцките политици реагираха с изненада, предупреждаваше от дълго време председателят на Банката на Гърция Георгиос Провопулос, но нямаше кой да го чуе.

Категории: ИкономикаПазари гръцка фондова борса спад криза финансов срив
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus