Началото
Снимката: блог на Жюстин Томс
Годината е 2004, дата е 14 март, мястото – известно столично заведение. Хората около масата от ляво на дясно са: Жюстин Томс, Петко Карамочев, Ники Чакъров, Пламен Вушев, Кирил Апостолов, Петър Петков и представляват 5 компании, основно уеб агенции. Какво се случва на това събитие, което изглежда като съвсем неформална сбирка на неколцина приятели и колеги? Основава се Българската Уеб Асоциация (BWA).
Работата на членовете на асоциацията довежда до създаване на първите критерии за качество на работата на уеб агенциите, както и критерии за лоялна конкуренция. Това се случва посредством Етичен кодекс, приет през 2004. Основните положения, заложени в него са: коректност, лоялност, конкурентоспособност и професионализъм. Днес в нея членуват около 60 водещи български компании, включващи уеб студия, уеб медии и фирми, занимаващи се с уеб услуги.
Развитие.
Асоциацията е свързана със създаването и утвърждаването на две от най-значимите събития в уеб бранша в България - класацията „БГ сайт” и Международния Уеб фестивал в Албена. Събитията се провеждат и до днес и представляват голям интерес сред професионалистите от сектора. През 2008 сдружението отпечатва каталог с дейността на всички свои членове, който е разпространен сред повече от 5000 фирми и организации. От 2009 асоциацията започва да провежда професионалния конкурс „Български награди за Уеб”.
Мнението на Българска Уеб Асоциация се търси в ролята й на независим неправителствен експерт. Тя тясно си сътрудничи с редица български и международни институции. Освен това, асоциацията не пренебрегва и запитвания от частни лица по актуални въпроси. За пример мога да дам обществената поръчката за сайт на българския туризъм, която разбуни духовете с предвидената за целта сума – 2 милиона лева. Популярният блогър Боян Юруков отправя запитване към асоциацията, на което получава аргументиран отговор.
Асоциацията.
Българска Уеб Асоциация е доброволна, браншова, неправителствена организация, сформирана от компании в частния сектор с цел да представлява и развива българския уеб пазар. Освен споменатите събития, асоциацията провежда тренинги и семинари за нейните членове, за да оптимизира качеството на предлаганите услуги в уеб пространството. Асоциацията се стреми да осигури информационни, търговски, социални и представителни предимства за своите членове – представянето им на сайта на асоциацията, информиране за местни и международни събития, преференциални цени за участие на браншови събития и много други.
Програма 2013.
Най-добре мога да ви представя асоциацията чрез нейните конкретни цели, инициативи и действия. Инициативите и събитията за настоящата година са:
- Конкурс Български награди за уеб, 5то юбилейно издание;
- Streams//Technology discussions;
- Общи условия на уеб сайтовете;
- Стажантска програма;
Български награди за уеб.
Конкурсът Български награди за уеб се организира за пета поредна година от Българска уеб асоциация и се проведе през месеците април — юни 2013 .Официалната церемония по награждаването на победителите ще бъде на 27 юни 2013.
Конкурсът е разделен на четири части:
- Браншови награди за уеб
- Медийни награди за уеб
- Професионални награди за уеб
- Маркетинг награди за уеб
За всяка от групите журито е различно и е съставено съответно от представители на бизнеса, медиите и професионалистите в уеб. Директорът на GRReporter Мария Спасова е поканена сред журито на конкурса и ще оценява категориите „Медийни награди за уеб” и „Маркетинг награди за уеб”. Основната цел на конкурса е да поощри професионализма в уеб, като стимулира добрите практики. Конкурсът е активно популяризиран сред медии, представители на бизнеса, държавни институции и фирми, свързани с ИКТ сектора.
Streams//Technology discussions.
Streams // Technology Discussions е събитие, организирано от професионалисти в света на комуникационните, техно-логии, за маркетинг експерти и хора вземащи решения. Събитието ще се организира два пъти в годината, пролетно и есенно издание. Форматът на събитието е три панела от по 45 минути. Всяко издание е уникално и има определена тематика.
На 18 октомври 2012 се проведе първото издание на Streams // Technology Discussions, на което бяха дискутирани следните три теми:
Инструменти
Самоцелното създаване на инструменти, за „да има“ уебсайт, Twitter профил, мобилно приложение, банери, интерактивна инсталация е излишно. Важно е всеки един от инструментите за комуникация да бъде добре разбран, за да може съществуването му да е подчинено на функцията, а не обратното.
Култура