Снимка: enet
Десетте предизвикателства за оздравяване на гръцката икономика бяха спуснати от мисията на Международния валутен фонд, Европейската централна банка и Европейската комисия изпълнението, на които ще oсигури изплащането на четвъртата доза от финансовата помощ за Гърция. През март 2011 година Гърция трябва да получи четвъртия транш според Меморандума за финансова помощ, който се равнява на 15 милиарда евро. Третият транш от девет милиарда евро най-сетне бе потвърден и се очаква да бъде изплатен до месец и половина. Изплащането му висеше на косъм след като стана ясно, че гръцкото правителство, независимо от строгите икономически мерки, взети тази година не успя да постигне целите си в приходната част на бюджета.
Финансовият министър Георгиос Папаконстантину представи подробен план за оздравяване на гръцките държавни финанси през 2011 година. Само стриктното му изпълнение ще гарантира подкрепата на международните партньори в бъдеще. Правителството на ПАСОК изготви списък с 10 предизвикателства (други биха казали непреодолими до момента проблеми) в процеса на финансова консолидация решаването, на които ще даде шанс на Гърция да си възвърне доверието в бъдеще.
Управлението и контролът върху публичните разходи се оказват на първо място в списъка на финансовото министерство, което под надзора на тройката от Международния валутен фонд, Европейската централна банка и Европейската комисия се опитва да превърне гръцката държавна администрация в ефективна и финансово адекватна система от държавни институции. Налага се строг контрол върху изпълнението на бюджета, като до юни 2011 се изгради и средносрочна икономическа рамка за действие. Тя няма да съдържа подробно всички мерки, които ще се вземат за периода 2012-2014 година, но ще описва основните насоки за намаляването на разходите, повишаването на приходите и възстановяването на икономическия растеж.
„Мерките за 2011 година се фокусират върху истинските проблеми в системата – огромните дефицити на държавните предприятия, необоснованите харчове в здравеопазването, сериозните проблеми с данъчната некоректност, големият въпрос с разходите и като цяло лошото управление на публичния сектор” заяви финансовият министър Георгиос Папаконстантину. Решението на тези проблеми е в основата на преодоляването на 10-те предизвикателства за фискална консолидация не само догодина, но и в дългосрочен план.
Огромният проблем с укриването на данъци в Гърция най-сетне ще бъде поставен като приоритет в борбата за възстановяване на икономическата стабилност. До януари 2011 година ще бъдат гласувани два проектозакона, с които ще бъдат развързани ръцете на данъчните власти да действат по-свободно там, където има съмнения за сериозни нарушения. Първа стъпка в тази посока е преструктурирането на финансовото министерство, като се очаква да се съкратят или слеят с други около 100 регионални данъчни управления. Втората е пълната реорганизация на данъчната администрация, която ще бъде обявена в началото на следващата година.
Без съмнение тройката и министърът на финансите Георгиос Папаконстантину се съгласиха, че 2011 година ще е изключително трудна, независимо, че бюджетният дефицит трябва да бъде намален само с два пункта и от 9,4% от БВП в края на тази година ще бъде смъкнат на 7,4% в края на 2011.
Важна стъпка за изпълнение на програмата за намаляване на дефицита е съкращението на разходите на проблемните публични предприятия, които години наред работят на загуба и са натрупали милиарди евро задължения. Гръцкото правителство е поело ангажимент да изготви цялостно предложение за закриване и сливане на публични юридически лица през първото тримесечие на 2011 година, както и да преразгледа общата рамка на корпоративното управление в държавните дружества. Очакваните ползи от съкращения на разходи в публичните предприятия са 800 милиона евро само за следващата година. В списъка на първо място стоят държавните железници с частична приватизация, градският транспорт в големите населени места с оптимизиране на пътните линии и закриване или затягане на бюджетите на всички останали държавни предприятия.
На четвърто място в списъка на правителството на Георгиос Папандреу „Какво трябва да направя догодина, за да ми дадат пари?” е реформата в управлението на държавната администрация. Една от важните задачи в тази точка е промяната в системата за назначаване на държавни служители. Поради тежката икономическа ситуация и още по-тромава държавна администрация, финансовият министър обяви, че в следващите три години назначенията в публичния сектор ще се извършват на принципа едно към пет. Т.е на всеки пет пенсионирани служители ще бъде назначаван един нов, одобрен от Съвета за подбор на персонала в публичния сектор (АСЕП). За 2011 година са планирани около 40 хиляди пенсионирания, което означава, че ще бъдат назначени максимум осем хиляди нови служители.
В реформата на държавната администрация попада и въвеждането на единната система за изплащане на заплатите, която най-сетне ще донесе равенство в обема на заплатата на служители от един и същи ранг в различните министерства. В средата на годината ще се изготви работна група за подобряване на образователната система, както и разработването на две проучвания със съдействието на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие – едното за общата ефективност на държавната администрация, а второто за ефективността на социалните програми на правителството.