Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Деветте сценария за развитие на гръцката икономика на Merrill Lynch

19 Май 2011 / 17:05:05  GRReporter
1899 прочитания

Състоянието на гръцката икономика задържа вниманието на финансовите анализатори в страната и чужбина вече повече от година. Спорната роля на Гърция в разклащането на основите на европейския валутен съюз започва е в епицентъра на събитията и много икономисти се страхуват, че средиземноморската държава може да се окаже европейския Лимън Брадърс. Имерисия цитира мнението на Bank of America/Merrill Lynch за девет различни сценария, които могат да дадат отражение върху пазара и оценката на местната икономика. Сценариите са изброени от най-вероятния до най-нежелания вариант за развитието на гръцката икономическа реалност.

Първо финансовите анализатори се насочват към приватизацията в Гърция, която може да намали значително тежестта на външния дълг и да подобри рентабилността на страната. Независимо от това, колкото и да е успешна приватизационната програма в периода 2012-2013, приходите от нея няма да са достатъчни, за да се покрият нуждата от допълнително кредитиране. Положително отражение обаче ще има върху капиталовите пазари, на които се търгуват гръцките държавни облигации и застраховките по тях (CDS). Успешното изпълнение на приватизационната програма може да доведе дори до повишаване на кредитния рейтинг на страната и съответно намаляване на цената на държавното кредитиране, което днес е невъзможно.

Друг вариант за облекчаване на днешните икономически условия според Merrill Lynch е удължаването на заемите от Международния валутен фонд. По този начин ще се намали финансовата тежест, която се очаква да се стовари през 2015 година с изплащането на помощта и ще се подобри профила на външния дълг. Това решение обаче също не е достатъчно само по себе си, защото не решава въпроса с финансирането за периода 2012-2013. Въздействието върху облигациите и CDS-книжата ще бъде в този случай ще бъде положително.

Увеличението на двустранното кредитиране от страна на еврозоната и държавите-членки също не се изключва като вариант. След началото на кризата Европа е акумулирала за Гърция около 90 милиарда евро. Допълнително кредитиране ще принуди държавните управници да наложат още по-строга фискална дисциплина и продажба на активи, за да осигурят финансова жизнеспособност на държавата. С този вариант Гърция ще покрие нуждите си за кредитиране през следващите две години, но вътрешната икономика на страната ще потъне в още по-дълбока рецесия. Въпреки това, влиянието на върху гръцки държавни облигации и CDS-те ще са изключително положително, агенциите за кредитен рейтинг могат да реагират положително и да повишат рейтинга на страната. Отрицателно влияние ще окаже върху облигациите и CDS-те от големите страни от еврозоната.

Четвърти вариант за подсигуряване на допълнителното финансиране е Европейския фонд за стабилност (European Financial Stability Facility), който може да отпусне между 60-80 милиарда евро под формата на помощ или облигационен заем за периода 2012-2013. По този начин кредитните нужди на държавата ще са покрити в периода, когато структурните промени продължават, но също ще се наложи допълнителна фискална консолидация и продажба на публични активи. В този сценарии на развитие, гръцките държавни облигации с падеж от две години ще се окажат изключително успешни, както и тригодишните застраховки по тях. Реакцията на агенциите за кредитен рейтинг обаче не се очаква да се промени.

На пето място Merrill Lynch разглежда възможността Международния валутен фонд и Европейската централна банка да намалят допълнително лихвата по финансовата помощ договорена с Меморандума от пролетта на 2010. Лихвите по помощта от 110 милиарда евро бяха вече намалени през март 2011 с един процент и допълнителното им окастряне може да окаже положително влияние върху усвояването на вече натрупания външен дълг, но няма да реши проблема с лисващото финансиране за 2012-2013.

И понеже намаляването на лихвите няма да е достатъчно, финансовите анализатори не изключват възможността за удължаване на периода по изплащането на заемите по гръцките държавни облигации. Това ще стане с доброволната замяна на облигациите с наближаващ падеж с други с по-дълъг срок на изплащане, но на същата стойност. По този начин Гърция ще отложи плащанията в периода 2012-2013, като се надява, че ще има възможност да се завърне на капиталовите пазари, след като приключи с оздравителната програма в началото 2014. Увеличаването на периода на изплащане на заемите по гръцките държавни облигации, обаче би отслабило значително финансовата система на страната, лихвите по гръцките облигации биха скочили, а допълнителното намаляване на кредитния рейтинг на страната ще е неизбежно, защото подобно действие ще се оцени като потенциален фалит на страната.

Следващата по-сериозна стъпка е доброволното преструктуриране на външния дълг. Облигациите ще бъдат сменени с други с по-ниска стойност или с по-нисък лихвен процент. Ще бъдат издадени вероятно от Европейския фонд за стабилност и се предполага, че собствениците на облигации ще бъдат подложени на натиск да сменят притежаваните облигации с нови на по-ниска стойност. Този вариант може да подобри до някъде устойчивостта на външния дълг на Гърция, без да дава гаранции, че той е бъде намален значително. В същото време ще отдалечи значително възможността на страната да се върне не международните пазари за публично кредитиране, финансовата система на страната ще се влоши. В този случай ще има допустимо окастряне (haircut) от 50% на гръцките държавни облигации и може да се активира пазара на CDS. Ще последва допълнителен срив в кредитния рейтинг на страната и процесът може да бъде отчетен като държавен фалит.

Категории: ИкономикаКомпанииMerrill Lynch анализ
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus