От много време се носеха слухове за социална мрежа, разработвана от гиганта Google. След неуспеха на WAVE, която беше по-скоро насочена към деловите среди и към съвместна работа по различни проекти, а не към обикновените потребители, всички очакваха не дали Google ще създаде своя социална мрежа, а кога и най-вече как. Google+ стартира със затворен тест, като всеки утвърден тестер можеше да покани свои приятели в мрежата.
Първите отзиви не закъсняха, като анекдотът, който най-точно описа ситуацията беше:
"- Google+ нещо като Facebook ли е?
- Не!
- А тогава на какво прилича?
- На Facebook."
И наистина, в много отношения Google+ напомня на Facebook, но също така има и своите отличителни страни и функционалности, които я отличават от голямото "F". Нека ви ги представя накратко:
Кръгове
Може би най-емблематичното в Google+. Представлява организирането на вашите контакти в групи, които чисто визуално изглеждат като кръгове. Направено е много интуитивно и лесно, като нагледно виждаш към кой кръг включваш даден човек. Освен добрата визуална реализация, при публикация имате възможност да изберете към кой кръг от приятели да споделите информацията. Лесно се филтрира и насочва съдържанието, което споделяте, така че винаги да попада само пред очите на хората, за които е насочено.
Една особеност на Google+ е, че акаунтът, който ползвате е същия както за Gmail и всяка друга услуга на Google. Това предполага, че ако ползвате своя акаунт от Gmail, вие веднага присъствате с вашето истинско име. По този начин се получи следната ситуация, че много хора вкараха и своята професионална информация и лично аз, в момента имам над 250 професионални контакта. Нещо което не мога да си представя за Facebook, който се възприема за крайно лично пространство и след множество случаи на използване от работодатели на споделена във Facebook лична информация, много хора ограничиха видимостта на информацията, която публикуват.
Поток с новини
Това е като стената от Facebook. Тук се получава целият поток от информация, споделен от хората от вашите кръгове. Може да like-ва, или както е в Google+ (+1). Коментарите се обновяват автоматично и въпреки, че до скоро Google+ беше още в ранна тестова версия, личното ми усещане е за много по-безпроблемна работа, в сравнение с някои досадни проблеми във Facebook, най-вече с кой точно споделяш информацията. Коментарите излизат и в най-горната черна навигационна лента, от където може да се отговаря също - особено ако сте в пощата си или друга услуга на Google, със същия акаунт, който ползвате и за Google+, това е много удобно!
Като цяло, дизайнът и функционалността на потока с новини е повече от задоволителна, а в някои отношения и по-добра от настоящата във Facebook. Видеоклиповете се визуализират много по-добре (няма как да е иначе, предвид, че огромната част идва от YouTube, която е притежание на Google). Има и възможност за отбелязване на местоположение, която функционалност, предполагам, ще се развие и е напълно възможно да конкурира успешно Foursquare и Places на Facebook.
Снимки
Можете да правите всичко, което можете и във Facebook, като пак, по лично мнение, изглеждат по-добре. Можете и да извършвате и елементарни обработвания по снимките като завъртане на снимката, цветови корекции, както да видите и подробности за самата снимка. Възможно е и да се свърже профилът ви в Google+ с уебалбума Picasa. В бъдеще е вероятно да се добавят и нови функционалности, които допълнително да удовлетворят очакванията и нуждите на по-взискателните потребители.
Терен за разговори (Hangouts)
Само с няколко клика можете да създадете видео чат с хора от кръговете ви... или да се включите в такъв, ако е публично споделен. Изключително полезно, особено за хора, които са на разстояние и не виждате често, без да ви се налага да инсталирате някаква специализирана програма от рода на Skype. Реализацията е на ниво, като все пак има значение качеството на връзката.
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.