Гърция се класира за световното по футбол 2010

19 Ноември 2009 / 09:11:26  GRReporter
952 прочитания

Гърция се класира за световното първенство по футбол през 2010 година в Южна Африка след “златна” победа с 1:0 като гости срещу отбора на Украйна. Мачът в ледения Донецк бе решен в 31-та минута след отличното попадение на Салпингидис. Гърците, които са европейски шампиони по футбол от 2004 година ще играят едва за втори път на световно първенство. Първият път бе през 1994 година. Интересна подробност е, че през 2006 година, за Мундиала в Германия Гърция бе отстранена именно от отбора на Украйна. Предишната среща между двата отбора на Олимпийския стадион в Атина миналата събота завърши с нулев резултат.
    Тимът на Ото Рехагел игра със същия състав с изключение на Харистеас, който замени като централен нападател Гекас. От двете му страни се бореха Самарас в ляво и голмайсторът Салпингидис в дясно. Халфове бяха Кацуранис и Карагунис. Централен защитник бе Папастатопулос, стопери - Кириакос и Морас, на вратата пазеше Тзорвас, а плътно до него бяха Витрас и Спиропулос.
    Още от началото на мача украинците се опитаха да наложат бърз ритъм на игра, който отговаряше най-добре на тактиката на Михаиличенко, но пропуснаха добър шанс в 8-та минута. Тзорвас отби аут на Алиев, който попадна в краката на Шевченко, но украинският нападател стреля безцелно от много добра позиция. Своя шанс пропуснаха и гърците в 11-та минута, когато след фал на Карагунис Самарас изстреля топката с глава малко над гредата на Пиатов.
    През второто полувреме Тзорвас спаси три много опасни топки - от краката на Ракицки в 55-та минута, на Шевченко в 58-та и птново на Ракицки в 68-та минута. Така гръцкият вратар се нареди сред героите на мача. Гърция можеше да затвърди победата си с още един гол, ако в 81-та минута Гекас беше стрелял директно във вратата на Пиатов вместо да разиграва топката и да я загуби след първия дрибъл.
    Съдия на мача беше португалецът Оленгарио Бенкеренса.

Категории: футбол победа над украйна класиране за световното 2010Спорт