Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Избори трябва да има, защото обществото ги иска

16 Ноември 2011 / 19:11:20  Анастасия Балездрова
2229 прочитания

Часове преди вота на доверие към новия гръцки кабинет, който се подкрепя от двете големи гръцки партии и крайнодясната ЛАОС, GRReporter разговаря с отговорника за връзките с медиите на Нова демокрация, Симос Кедикоглу. Той разясни защо партията му подкрепя и участва в новия кабинет и обоснова искането за провеждане на предсрочни избори на 19 февруари.

„Синият” депутат отправи призив към българското правителство да ревизира позицията си за конструирането на газопровода Бургас – Александруполи. „Това е един проект, който може да е от голяма полза за България и Гърция и да постави двете страни в по-значими позиции на енергийната шахматна дъска. Разбирам напълно резервираността по отношение на последствията върху околната среда. В същото време обаче смятам, че съвременната технология ни позволява да намерим решения по всички въпроси. Така можем да запазим чиста околната среда и да се възползваме от икономическата възможност, която ни дава този газопровод”.

Г-н Кедикоглу, в днешната си реч Андонис Самарас за пореден път отказа да подпише документ, с който да се обвърже за изпълнението на договора от 26-ти октомври и аргументира своя отказ. Малко по-късно стана ясно, че Брюксел ще отпусне шестия транш от финансовата помощ, без да е необходим този подпис. Какъв е вашият коментар?

Мисля, че Андонис Самарас беше много ясен. Той подписа договора на политическите лидери под егидата на президента и всички депутати от Нова демокрация ще дадем вот на доверие на правителството на Лукас Пападимос, в изпълнение на условията за освобождаването на шестия транш и оставането на Гърция в еврозоната. Какво повече е нужно, за да се убедят? Съгласен съм с това, което каза Андонис Самарас, че не разбира как е възможно един личен подпис да има по-голяма тежест от решението на лидерите на политическите партии или от решенията на гръцкия парламент.

Нова демокрация се обвърза по всеки възможен начин за изпълнението на договора от 26-27 октомври.

При всяко свое изказване Андонис Самарас припомня, че политическите лидери са се разбрали да има извънредни избори на 19 февруари. Как ще реагира партията, ако правителството не съумее да изпълни целите, за които бе сформирано дотогава?

Такава е договореността между лидерите на политическите партии. И тук бих искал да обясня на читателите ви защо е нужно да има избори. Това е така, защото в Гърция освен икономически, съществува и един голям политически проблем, свързан с демократичната легитимност на парламента. Гърците в момента нямат усещането, че днешният състав на народното събрание ги представлява. Те смятат, че на последните избори през 2009 бяха измамени и вотът им бе взет на базата на лъжливи обещания. Затова искат да им се даде възможност да изразят своята позиция за съставянето на един парламент, който ще я отразява. И впоследствие от него да бъде излъчено едно силно гръцко правителство, което да може да се договаря с нашите европейски партньори и да ръководи страната в този толкова тежък период. В противен случай гневът, който виждате на протестите ще се превърне в социален взрив. Това е нещо, което трябва да предотвратим преди всичко останало.

Ако е нужно ще се даде отсрочка от няколко седмици, но евентуален план за удължаване на мандата на това правителство подронва неговия авторитет, както каза Андонис Самарас. Казвам това, защото правителството на Лукас Пападимос може да просъществува в конкретната рамка, за да изпълни конкретната цел. Ако кабинетът се отклони от целта си, тогава отново ще бъде поставена под съмнение неговата демократична легитимност.

Кога и при кои условия Нова демокрация би оттеглила подкрепата си към правителството?

От момента, в който договореността между политическите лидери се спазва, нямаме причина да оттеглим подкрепата си. Личното ми мнение е, че действия, като това на Георгиос Папандреу да свика министрите от ПАСОК, за да говорят за промяната на закона за изборите подронват новия кабинет. Съвсем искрено заявявам, че не разбирам какво точно е мислел Георгиос Папандреу, когато е организирал тази среща. Но, аз така или иначе имам този проблем с лидера на ПАСОК. Така и не можах да разбера какво точно е има на ум, когато обяви, че ще свика референдум.

Искам да вярвам, че вътрешната битка за лидерската позиция в ПАСОК, която започва ще премине нормално и няма да има политически игри за сметка на правителството на Лукас Пападимос. 

Категории: Политика кабинет вот на доверие предсрочни избори Нова демокрация икономика приватизации газопровод Бургас - Александруполи Симос Кедикоглу
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus