Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Кой се страхува от социалните медии?

04 Ноември 2010 / 00:11:41  Марина Николова
3841 прочитания

Лавинообразно се е покачил броят на хората, които знаят какво са социалните медии, ползват ги, информират се и създават съдържание, докато компаниите все още не се възползват от огромните възможности, които им дава този нетрадиционен начин за комуникация с потребителите, каза Димитрис Маврос от MRB представи резултатите от проучването „Интернет потребители и бизнес компании”.

Проучването е направено сред 1022 потребители на възраст над 15 години по интернет използвайки самите социални медии чрез уебсайта на MRB. В сравнение с миналата година, когато 22% са знаели какво означава „социални медии”, тази година 74% от запитаните - знаят. Тази година 60% от участниците в проучването поддържат свои блогове, профили в социални мрежи, оставят коментари под статии – като цяло е явно, че нещата с които се занимават в социалните медии са по-разновидни отпреди година, когато е било проведено първото проучване. Най-много хора сред запитаните имат собствен блог, на второ място те посещават страници на приятели и трето – занимават се с осведомяването на профила си в мрежи като Фейсбук, youtube и twitter. 72% от запитаните имат профил във Фейсбук, а 85% от тях го обновяват всеки ден, 36% имат собствена страница в youtube, а на трето място се намира – twitter. От друга страна най-посещавани са сайтовете с новини, информативните, с теми от всекидневието, а най-често юзърите оставят коментари под теми свързани с политика, общество или въпроси за всекидневни теми, съобщава г-н Маврос.

Според проучването на MRB, 66% посвещават по 3-4 часа дневно, за да свалят песни или снимки от интернет. Любимите теми на блогърите са да предлагат интересни страници, на които са попаднали или да изразяват мнението си за марки и продукти, което трябва да бъде като камбанка за компаниите, отбелязва представителят на MRB. Най-голямата част от създателите на съдържание са мъже - 65,3%, както млади, така и по-възрастни, но всички почти са работещи, докато 50% от жените са зрители.

Интересен извод от проучването е, че потребителите използват социалните медии, за да се осведомяват и информиране, а времето, което прекарват посетителите на тези сайтовете се увеличава все повече, което е в ущърб най-вече на телевизията. Не е случайно, че се прехвърля рекламен бюджет от телевизията към интернет, допълва г-н Маврос. Освен това потребителите са споделили, че информацията, която получават от социалните медии ги тласка са опитат нови неща, за които иначе не биха могли да знаят, че съществуват. Също така новите медии се ползват и за покупки, което трябва да бъде поредната поредната камбанка за рекламодателите, подчерта Димитрис Маврос.

Как се свързват социалните медии с проявленията на обществото? Според запитаните в проучването най-много от тях считат, че се дава възможност за активизиране на големи социални групи без да е необходимо да съществува някоя организация. На второ място - способстват за начина на протест на гражданите и очакванията са в най-скоро време допринесат за формирането на политически възгледи.

Страховете на потребителите са насочени към управлението на личната информация – независимо дали е истина или не, но след като се говори, това е аларма и е явно, че съществуват притеснения, комантира Димитрис Маврос. Спред 76% от запитаните с бума на социалните медии са се увеличили случаите на взимане на информации без разрешение от личните данни, а 60% считат, че се създава феномена „Големия брат”. От друга страна анонимността или възможността да си преправиш данните, които се публикуват, са причина за недоверие спрямо медията. Половината от запитаните потребители очакват, че фирмите са променили начина си на рекламиране, а 80% -считат, че чрез социалните медии се дава възможност на дребни и средни предприятия да дойдат в контакт с голям брой клиенти, до които иначе не биха имали възможност да дойдат в досег. Изследване сред фирмите показва, че 35-40% нямат никаква политика по отношение на учстието в социални медии, като те се ползват най-вече за публични връзки, брандинг и активиране на интереса на бъдещи клиенти използват фирмите социалните медии.

„Бизнесът и политиците ще трябва да приемат тази нова тенденция и да преориентират своите навици. Вместо да използва за комуникация традиционните медии, да се обърнат чрез социалните медии към групи от граждани, които развиват общи интереси и скоито може да се изгради постоянен диалог и комуникация. Намираме се в началото на тази тенденция и в най-скоро бъдеще ще станем свидетели на развитието й с геометрична прогресия” каза директорът на Института за комуникации Георгиос Маврос по време на конференцията „Кoй се страхува от социалните медии?”, на която беше представено и проучването на MRB за интернет потребителите и бизнеса.

Категории: АктуалноОбщество социални медии facebook twitter youtube комуникации бизнес реклама телевизия
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus