Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Минос Моисис: Bankassurance е най-подходящият модел за застрахователния пазар в България

17 Юли 2010 / 16:07:59  GRReporter
3940 прочитания

Минос Моисис е президент на Националната осигурителна компания - най-голямата гръцка частна осигурителна компания с годишен оборот от 1 милиард евро. За сравнение - втората по големина гръцка осигурителна компания Интерамерикан има годишен оборот от 500 милиона евро. От няколко месеца е и президент на Асоциацията на осигурителните компании в Гърция. Има повече от 25 години опит на гръцкия застрахователен пазар. В разговор с Мария Спасова Минос Моисис прави анализ на гръцката осигурителна система, сравнява застрахователните пазари в Гърция и България и заявява, че не очаква да бъде закрито друго застрахователно дружество.

- Изцяло погрешната система за обществено осигуряване на Гърция вреди много, но същевременно дава и един шанс на частните осигурителни фирми да се развиват с по-бързи темпове. Каква е картината на гръцкия  застрахователен пазар в момента?

- Πърво, системата за обществено осигуряване не е изцяло погрешна. Както в много други страни, така и в Гърция, тези системи са изправени пред проблеми. Хората живеят по-дълго и следователно харчат повече средства от общественото осигуряване, също така отразява им се високият темп на безработица, който съществува като цяло в обществата в Европа. А като цяло тези системи са създадени в дух да защитават гражданите и така и трябва да бъде. Просто условията са се променили много, демографските данни са се променили много и следователно и тези системи трябва да се приспособят. В действителност средствата, които получава един човек след пенсионирането си, би трябвало да са такива, че да му осигуряват добър жизнен стандарт. Това не може да бъде осигурено, както се случва и в много други европейски страни, само от общественото осигуряване и точно както става и на други места, частното осигуряване идва да допълни тези средства. Това предоставя на частното осигуряване в Гърция, както и в други страни, перспектива за развитие и възможност да навлезе в нови области, за което обаче е необходима една законодателна рамка. Начинът, по който в много страни е станало това включване на частното осигуряване в общата система на отпускане на средства е чрез сериозни данъчни стимули. Т. е. държавата разбира, че ще трябва да предостави някакъв стимул на гражданите, за да спестяват за пенсиите си и това става чрез мощни данъчни стимули от една страна и от друга - с много строги изисквания към продуктите, които ще бъдат включени в тази система и към надеждността на фирмите, които ще се занимават с това. Този факт все още не е, как да кажа, не е регламентиран окончателно за Гърция.  Това е голяма перспектива и голямо предизвикателство за частното осигуряване, но трябва да изчакаме да видим какво точно ще стане, за да определим окончателно и ние нашата, да речем, статегия в тази област.     

- В Гърция има много застрахователни компании, които се развиват стабилно, имат традиции и история като Националната Осигурителна Компания. Очевидно хората, които работят в тях си разбират от работата. В същото време не виждаме застрахователните компании да участват в националния диалог за общественото осигуряване. Не ви ли интересува бъдещето на общественото осигуряване?

- Не, разбира се, както казах и преди, интересува ни и то много. Но повтарям, частното осигуряване няма определяща роля що се отнася до общественото осигуряване. Трябва първо държавата, защото държавата отговаря за общественото осигуряване, трябва първо тя да реши какво точно иска да прави.  Това е област, в която нямаме думата, нямаме никаква роля по въпроса за общественото осигуряване.

- Според вас има ли възможности за сътрудничество между обществения и частния сектор?

- Да, има много възможности за такова сътрудничество и в областта на застрахователните дружества съществуват и днес много такива сътрудничества. Например днес частното осигуряване покрива значителен процент от гражданите по въпросите на здравеопазването, със средства за здравеопазване. Това е сътрудничество, което съществува, не е 100% установено, но въпреки това ние като частно осигуряване идваме да допълним това, което прави държавата по въпросите на здравеопазването, пенсиите и в други области. Следователно в този смисъл вече има сътрудничества, които вярвам ще се увеличат в следващите години, защото мисля и държавата ще открие, че това положение частното осигуряване да допълва със средства хората, които имат възможност да плащат за него, означава, че самата държава ще има по-голяма възможност да се занимава с хората, които не могат да плащат за частно осигуряване. Следователно ще увеличи възможностите за социална грижа и защита на гражданите.

- На гръцкия застрахователен пазар съществува и известна доза несигурност. Неотдавна бяха закрити шест застрахователни дружества, други се готвят да напуснат Гърция. И понеже кризата е сериозна,  няма да е изненада, ако бъдат закрити и други фирми. В тези случаи какво става с личните досиета на осигурените лица?

Категории: Минос Моисис частно застраховане национална осигурителна компанияИкономика
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus