Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Полицаи в ролята на наркодилъри, командоси пазят кораби от пирати

12 Август 2011 / 13:08:48  GRReporter
2348 прочитания

 


Нови възможности за борбата на полицейските власти срещу разпространението на наркотиците се очаква да въведе проектозаконът за декримининализирането на тяхната употреба. Полицаите ще могат да се превъплъщават в ролята на дилъри на хероин и кокаин и ще могат да използват автомобилите и техническото оборудване, което са конфискували от престъпниците. Мащабни ще бъдат промените и в системата на информаторите.

Според високопоставени офицери полицаите, които днес са заети със залавянето и отвеждането на наркозависимите в съда ще се освободят от този ангажимент и ще могат да се занимаят с други въпроси. Но те алармират, че така съществува реалната опасност да останат ненаказани лица, замесени в дребни кражби. След залавянето си те ще могат да се позовават на факта, че са наркозависими и да искат да бъдат включени в предвидените в проектозакона програми за детоксикация. Сред опасенията на полицията е, че поради разрастващата се икономическа криза е възможно все повече хора да се включат в разпространението на наркотици и да се увеличат сблъсъците между престъпни групи.

От друга страна обаче се регламентират по точен начин процедурите, при които полицаите ще могат да отправят искания към съдебните власти за по-снизходително отношение към заловените за нарушение на закона за наркотиците лица, които предоставят информация за разбиването на престъпни групи. Досега полицаите се явяваха пред съда и се позоваваха на „помощта” на подсъдимите, без да предоставят конкретни данни, за да аргументират ролята на „информатора”. По този начин можеха да се създадат съмнителни отношения между престъпници и полицаи. В новия проектозакон обаче се предвижда, че за да може съдът да прояви снизнождение подсъдимият ще трябва да е дал сведенията писмено и, когато полицията разбие дадена група да се подготвя друг документ, който да доказва, че конкретните данни действително са били много важни за развитието на случая.

Друго важно нововъдение ще бъде възможността полицаите да навлизат под прикритие в престъпните банди и да стават техни „членове”, дори и да участват в трафика или други престъпни действия, стига те да са тясно свързани с полицейската работа и разбиването на наркомрежите. Автомобилите и техническото оборудване, което ще се конфискува по време на операциите ще може да се ползва директно от полицията.

Според офицерите в особено положителна насока ще бъде мярката метадонът да се дава на наркозависимите в държавните болници, защото така „ще изчезне или поне ще се ограничи в голяма степен мрежата за неговото разпространение в центъра на Атина”. Полицаите обаче не са оптимистично настроени, че поне на първо време ще намалеят смъртните случаи от употреба на наркотици, които са по около 200 – 300 на година, нито че ще намалеят местата за продажба на дрога в страната.

В същото време полицията се готви усилено за масовите социални протести, които се очаква да започнат отново през есента. Двете нови „оръжия” са цистерна, която изпръсква силна струя вода и две хидравлични сгъваеми огради, подобни на познатата от протестите през май ограда на булевард Василисис Софияс. Закупуването на каучукови или цветни патрони поне засега се отлага, поради опасността от сериозни наранявания сред протестиращите.

От друга страна зачестилите през последните години нападения на сомалийски пирати срещу кораби дадоха възможност на пенсионирани бивши командоси и бойни водолази да намерят ново поприще. Поне пет гръцки фирми за „морска охрана” започнаха да предлагат услугите си на гръцки и чуждестранни кораби за защита от пиратите в Индийския океан. Срещу заплащане, което варира от 25 до 80 хиляди долара те изпращат десетки запасняци от редиците на бойните водолази, командоси и други мъже с опит в специалните части на армията, за да отблъскват честите нападения на пирати, особено в Аденския залив. Освен специализиран персонал фирмите предлагат също опит и оборудване, което буквално превръща корабите в непревземаеми крепости. Бодлива тел и кабели, по който тече електрически ток опасват корабите, предвидени са дори и специални помещения за защитата на екипажите.

Категории: Криминална хроника полиция наркодилъри нов закон протести пирати кораби командоси бойни водолази Аденски залив
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus