Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Предимството на free press изданията е, че сами откриват своите читатели

18 Март 2011 / 10:03:21  GRReporter
1260 прочитания

Изведнъж без предупреждение free press изданието FAQ на Танасис Лалас, което излизаше всеки чтвъртък, изчезна от интернет и щандовете по улиците. Неговото изчезване потвърди жестокото преразпределение в пазара на безплатните издания, което се случва в момента, въпреки че беше едно от качествените списания и със сигурност можеше да има по-добра съдба.

Неговата съдба имат и Metropolis, Blow, безплатното издание Елефтеротипия Plus и много други free press вестници. Отговорът е, че пазарът в Гърция не издържа толкова много издания, има определена динамика, която беше изчерпана още преди кризата, се казва с коментарна статия на Marketing Week.

И пак въпреки че 71% от читателите казват, че се осведомяват най-вече от безплатните медии. Процентът на читателите под 35 годишна възраст скача на 80%, съобщава проучване на Μetrolife Panel от януари 2009 година направено в девет държави сред 2237 души. И докато толкова години не се направиха необходимите реформи в медиите, така че да не са зависими от държавната реклама, то сега вече няма време да се действа.

„Бяха необходими десет години, за да стигнем до началния извод, че Гърция е „плитка” и малка държава, в която не могат да се задържат повече от два подобни продукти в една и съща категория на пазара”, коментира Франциско Моногиос от Метро в интервю през миналия декември за Marketing Week. Но това насищане на пазара не се отнася само до печатните издания, но важи и за телевизиите и радиото. През последните 20 години беше оценена неправилно възможността на гръцкия пазар да задържи при нормални условия голям брой на средства за масово осведомяване.

Най-голямото предимство на безплатните медии е, че откриват своите читатели там, където те желаят, с което традиционните издания все още не могат да открият как да се справят. 53% от читателите на възраст между 35 и 54 години са от средна класа и работят, те са консуматори, които са по-взискателни и предпочитат да се осведомяват от телевизията и радиото по два начина: за да се информират по практични въпроси и за да се позабавляват. Читателите на безплатните медии са най-вече на възраст между 13 и 24 години и между 24 и 35 години, а според проучване на агенция Focus. А това означава много за динамиката на рекламите в тези средства.

„Free press изданията могат да дадат живот на много алетрнативни начини на израз” казва Статис Цагарусианос, който е издател на списание Lifo. В интервюто си той допълва, че за в бъдеще играта няма да бъде в това какво се продава, а дали продуктът има нещо съществено да предложи, ако покрива някоя нужда.

Има три категории безплатни издания. Едната е на комютърните медии, другите са специализираните издания, а третата са вестниците от общ интерес, които са обърнат най-вече към свободния пазар. През последните години в Гърция се появиха десетки безплатни всекидневници, седмичници, 15-дневни, месечни издания, които са насочени към жените, кредитите, тотото, недвижимите имоти, стрологията, телевизията, църквата. В момента оживелите издания се броят на пръсти. Но общото усещане е, че точно в този период безплатните издания имат едно голямо предимство пред платените. Според всички, които са в бранша това е, че те отиват на място, за да намерят своите читатели, което трябва да се доразвие още повече като една от идеите да се организират малки събития по тези места, на които издателите ще могат да се срещнат със своите читатели. А пък докато интернет мрежата за традиционния печат е „враг”, то за безплатните медии може да се използва за социални мрежи и за обратна връзка с читателите.

В същото време според Гръцката статистическа служба през последното тримесечие на 2010 година си проличава явно, че оборотът е паднал в областта на медиите.

 

Категории: АктуалноОбществоМедииМедийни вести free press печатни издания
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus