Иван Петков
Какво е Webit?„- Webit е място за среща на рекламодатели, маркетинг специалисти, онлайн медии, е-бизнес и уеб професионалисти. Webit дава възможност да се представят като изложители най-добрите: уеб студиа и интерактивни и маркетинг агенции, системи за управление на съдържанието, платформи за електронна търговия, хостинг и доставчици на интернет свързаност, онлайн медии и издатели”. Това може да прочетем на сайта на събитието, но какво всъщност представлява Webit, което се провежда в момента в София? Нека се опитам да разкажа малко повече лични впечателния от Webit.
„Клиентът е цар!” Това е перифраза на популярното в е-маркетинг средите „Съдържанието е цар!” (en. Content is king!). Някой от лекторите го спомена и за мен това е истината в момента. Интернет е интерактивна среда, където всяко съдържание е обект на коментар и всеки коментар се превръща в съдържание. Информацията живее свой собствен живот, свързва популярни сайтове, е-магазини, блогосферата, информационни сайтове, социални мрежи и т.н. Редовият потребител е всичко друго, освен пасивен участник – той е информиран, знае много или знае къде може да намери информация; той е активен участник и цензор.
Брандове и гиганти. Първото нещо, което прави впечатление сред фирмите, от които са лекторите, е присъствието на гиганти и утвърдни имена в Интернет, ИТ и маркетинга като Google, Microsoft, PayPal, ebay, IAB, AOL, Guardian и др. Рядко може да се намери форум, на който да се чуят и видят представители на такива известни брандове и гиганти, които оформят лицето на това, което наричаме ‘световна мрежа’.
Въпросът, който вълнуваше всички участници, разбира се беше, в каква степен гигантите са заинтересувани от пазара на Балканите. Някои от участниците проявиха умерен интерес, други бяха по-резервирани. Разбира се, това не означава, че ще останем в страни от технологиите и услугите, които предлагат, но да бъдем реалисти – пазарът ни е малък. Можем да се надяваме на местни фирми, които да партнират на някои от известните брандове, а за други – да разчитаме на най-близкото представителство в някоя от държавите от централна и западна Европа.
Е-търговия? Когато стане дума за електронна търговия и свързаните с нея сайтове и разплащателни системи, едва ли Балканите са първото място, за което човек да се сети. Признаваме си, че тук тепърва ще навлизат както технологиите, така и правилата и културата на търговията. Кои са най-важните фактори, които са предпоставка за развитието на е-търговията?
Инфраструктура – това е достъпът до бърз интернет, който хората трябва да имат, за да купуват онлайн.
Доверие – доверието в цялата ситема за разплащане и доставка на стоката. Доверието е пряко свързано с наличието на правила, регламентиращи поведението на всички играчи на пазара.
Стандарт на живот – това е нещо, което повечето участници казваха заобиколно. Ясно обаче е за всички, че пари се харчат, когато са налични или когато имат някакво ниво на сигурност за бъдещо обезпечаване, както е случая с кредитните карти.
Култура – има примери за нации, като Испания, примерно, които покриват горните критерии, но където онлайн търговията не е особено популярна.
Мобилен маркетинг. Това не е реклама на колела (малка шега), а реклама използваща мобилните мрежи и мобилните телефони. Освен стандартните SMS съобщения, които получаваме от операторите на мобилни услуги, рекламиращи някоя промоция, услуга или, най-често, игра, възможностите са доста повече и доста интересни. Представете си, че влизате да пазарувате в някой мол, които никнат като гъби в големите градове и още на входа ви изпращат всички интересни и изгодни промоции и намаления. Да кажем че това става при пуснат Bluetooth на мобилния ви телефон.
Какво друго? Ами обучение по телефона. Напълно възможно е. Разбира се то по-скоро е комбинирано с мотивация на персонала, отколкото с придобиване на практически знания, но вече се практикува и се отчитат положителни резултати. А какво ще кажете за наемане на персонал по мобилния телефон? И това не е всичко! Новите модели телефони са вече с възможностите на компютрите отпреди 4-5 години, имат операционна система и много начини за реклама.
Примерно: Изтегляте си малка и забавна програмка, която превръща екрана на телефона ви в газирана напитка – колкото повече раздрусвате, толкова повече нивото на „напитката” се вдига и се разпенва. Забавно, а в същото време и оригинална реклама!
Ами игрите, различните анкети и начини на гласуване? Определено мобилният маркетинг е сфера, която бурно ще се развива в следващите години!
Надявам се този кратък увод в WebIt да ви е бил полезен и интересен! Бързам да кажа, че това не е всичко! Очаквайте интервюта с някои от лекторите на WebIt, взети специално за читателите на GRReporter. Info!