В подкрепа да се премахне анонимността на блогърите, когато те качват заплашителни, изнудващи и обидни текстове, както и снимки на деца, които ги правят жертви на порнографски сайтове, се изказа в становището си заместник прокурорът на Върховния съд на Гърция Атанасиос Кациродис. С това становище се заверяват и предишните две становища по същия въпрос на бившия прокурор на Върховния съд Георгиос Санида и на настоящия Йоанис Тендес.
Кациродис изказа своето становище след запитване за премахване на секретността на комуникацията и предоставяне на данни на компетентните органи отправено от Отдела за преследване на електронното престъпление към Гръцката полиция свързано с внедряването на Директивата за запазване на данните 2008/24/ЕС в закон 3917/2011.
В отговор на запитването от полицията, заместник прокурорът излезе със становището 9/2011, че: „компетентните съдебни власти (прокуратура, предварително разследване, следствие и т.н.) могат да поискат от доставчиците на услуги за електронна комуникация да им известят данните на лица, които извършват различни престъпления (изнудване, клевета, заплаха, обида и т.н.) със злонамерени обаждания или съобщения или чрез интернет, без да се спазва установената процедура за снемане на поверителност. ” Според становището по време на следствие или предварително следствие, след заповед на прокурор, доставчиците на услуги са длъжни да дават данни за лица, които са оставили електронни следи или са извършили криминални телефонни обаждания на съответна дата.
„Доколкото разбирам ще може да се контролира кой пише в блоговете, така че да носи отговорността. Това становище ще може да се прилага в случаи на престъпления, в случаи, когато с разпространяват лъжливи новини. Свободата на израза винаги има последствия, но тук не се засяга свободата на израза по мое мнение. Никой не може да бъде осъден за нещата, в които вярва, но е различно да обижда и да клевети” изказа мнението си адвокат Леондопулос от Съюза на адвокатите, подчертавайки че становището на заместник прокурора не засяга по никакъв начин свободата на словото.
Смятам, че не е правилно да се обижда и да се изнасят компромати за дадена личност без да се изнасят доказателства и аргументи от тази гледна точка съм съгласен със становището, казва блогърът Янис Ц., но допълва, че от друга страна анонимността в интернет дава свободата да се изразяват различни мнения по политически и други въпроси.
Според друг блогър – Астериос, който се занимава и с активизъм в интернет, с такива становища като ностоящето може да се стигне до сериозно ограничение на правото на свободен израз, в един краен вариант. Той казва, че според конституцията комуникацията по интернет и по телефона е поверителна и да пишеш публично не е същото като да пишеш мейли, но трябва да има защита. „Съществува притеснението дали тези инструменти в някакъв момент няма да се превърнат в инструменти за политически преследвания или по въпроси за авторски права” казва Астериос и пояснява, че с такива мерки се ощетява демокрацията, тъй като няма достатъчно добър надзор за тяхното прилагане, а законовата рамка е проблематична. От Съюза на адвокатите в Гърция все още не са излезли с официално становище по въпроса.
За повече информация:
http://www.digitalrights.gr/news/
http://elawyer.blogspot.com/
http://www.areiospagos.gr/ (-γνωμοδοτήσεις, -9/2011)
Марина Николова