Алекс Маркс - маркетинг директор в eBay, разговаря с Елена Николова за онлайн навици за пазаруване и за нови пазари.
Елена Николова
Алекс е весел и много приятелски настроен човек, което много помогна за разчупването на леда в началото на интервюто. Той признава, че не е искал кариера в маркетинга, но нещото, което го е заинтригувало най-много е в тази професия е как се държат хората и защо, което само по себе си е най-важната част от рекламата. Дали е тъжен поради факта че телевизионите реклами в Англия паднаха по продажби под тези в интернет? Разбира се че не! Той споделя, че е голям циник когато става въпрос за много предизвикателни реклами но оценява факта че все пак могат да се постигнат някои невероятни неща с предизвикателство. „Мисля, че важното нещо сега е, че правим разлика между телевизия, преса, радио и интернет, след като това кето ни интересува е съдържанието. То се движи между различни монитори – мобилни телефони, персонални компютри, телевизия. Различно съдържание, различни монитори, различни преживявания. Всичко това телевизия ли е? Не знам...”
eBay е най-големият и известен онлайн магазин. Сега когато онлайн пазаруването е глобално, а не локално, как помагате на клиентите си, за да улесните начина по който продават?
Зависи от пазара, но като пример мога да дам Германия и Англия, където имаме връзки с националните пощи и с компании, които разпространяват опаковки. Те искат да си сътрудничат с нас защото им се подобрява бизнеса чрез хората които продават при нас. Връзката е силна и имаме нужда едни от други.
Имате ли договори с тези компании?
Имаме договори. Отношенията ни с тях са търговски и така те се възползват от факта че имаме голяма база данни с клиенти. Като част от връзката си с тях искаме да да сме сигурни че нашите продавачи ще могат да изпращат лесно стоките си. Така че има стимул за всички – да работим и да сме сигурни, че всичко върви както трябва. Предполагам че има неща които доставчиците правят, за да се защитат от различни злополуки, но не съм запознат подробно с нещата. Но е достатучно да кажа, че е в интерес на тези компании да предлагат добро обслужване.
eBay предлага ли някаква статистическа информация на клиенти, които искат да отворят е-магазин?
Зависи, ако бизнесът ти е малък, то тогава можеш да получиш информация за това кой влиза в сайта ти. Но ако имаш голям магазин, тогава напрежението е върху нас, защото ние трябва да продадем eBay на тях. Трябва да ги убедим ‘Хей, елате и използвайте eBay. Магазинът ще подейства добре на бранда и бизнеса ви, защото 1, 2, 3. Да, в такъв случай предлагаме информация, за да им помогнем да вземат решение.
Българският пазар е все още малък, но за това пък се развива бързо. Ситуацията е малко или повече същата и в Гърция. Какво с плановете ви за този регион?
За Гърция вече сме закупили .gr домейна така, че нещата се планират. Специално за България не знам какви са плановете ни. Но фактът че пазара е малък за инвестиции сега, не значи че няма да расте и да е привлекателен за в бъдеще. Така че мисля че всичко се свежда до точното време. Различни бизнеси ще наглеждат пазара и когато преценят че времето е дошло, ще навлезнат. Не знам дали ще инвестираме в България сега, другата година или след две години, но ако пазарът ви продължава да расте с такива темпове, тогава когато му дойде времето, eBay ще дойде.
Какво мислите, че би накарало българи и гърци да пазаруват повече онлайн? Какво може да ги убеди че крайният резултат от пазаруването оналайн е същото като в магазина?
Ако погледнее други пазари, като този в Англия да кажем, преди 5-6 години пазаруването онлайн не беше често явление, защото липсваше доверие. Хората си мислеха, че ще им откраднат парите, няма да получат точния продукт, че електронният магазин се управлява от идиоти (смее се). Сега eBay печели 100 милиона паунда всяка седмица в Англия, така че пазарът се мени. Една от причините е инфраструктурата – достъп до бърз интернет и второ – бизнесите разбират, че интернет е още един канал за разпространение. Веднъж когато хората са вече там, бизнесите ще навлезнат също, защото ще си кажат ‘хората прекарват повече и повече време онлайн. Това може да е още един вид магазин за мен’. Имам предвид, че нещата са взаимно свързани и не стават за една вечер, както не стана бързо и в Англия. Но изведнъж се замисляш, че преди 5 години си мислил ‘Никой не купува нищо онлайн и никой не сваля музика’. И сега, 5 години по-късно, си казваш ‘Боже, невероятно е!’ И даже не можеш да осъзнаеш какво точно се е случило, защото доверието изведнъж е пораснало. И двата пазара имат свойте преимущества. Ще има ограничени финансии в икономиката и пазара ще намери баланса си. Като погледнеш различните пазари, промените са едни и същи, така че същото ще стане с България, Гърция и сигурно с Иран (смее се).
Добре, тенденция е, но хората тук са свикнали да купуват книги и DVD-та онлайн. Как се създава доверие да си купиш дреха без дори да си я пробвал?