800 милиона души в света имат фейсбук страница. 350 милиона души от тях са активни в социалната мрежа чрез мобилните си телефони. Всеки ден потребителите на фейсбук пускат около два милиарда поста (like, share, comment). Половин милиард души се логват (влиза) в своите профили всеки ден. 250 милиона файла се качват всеки ден от ползвателите на конкретното онлайн общество и това са само част от данните, които акаунт мениджърът на Фейсбук за Европа, Африка и Близкия Изток Роб Кинли даде, за да опише мащабността на социалната мрежа и богатството на информационния поток, която тя дава. Той говори на международния форум за ползата на социалните медии в маркетинговите стратегии на търговските марки „AllThingsFacebook”. Музика, снимки, интереси, предпочитания, политически виждания и коментари плуват свободно из пространството. Те създават онлайн профила на всеки потребител и изграждат неговата виртуална личност. „Маркетинговите специалисти имат възможност да се докоснат до реални потребители в изключително голям мащаб. Могат да влязат в диалог с тях и да вдъхновят разпространяването на информация”, подчерта Кинли.
„Хората си взаимодействат по различни начини с различни търговски марки, говорят за тях във Фейсбук. Бизнесът трябва да намери правилният подход, така че тази комуникация да даде отражение в търговските резултати”, казват маркетолозите, специализирани в рекламата в социалните мрежи. Създаването на една фейсбук страница остава крайно недостатъчно. Както почти всичко в живота, тя изисква целенасочена работа и следене на тенденциите и настроенията на потребителите.
Фейсбук намалява пространствата и прави живота по-компактен, което е главен приоритет на най-активното поколение в социалната мрежа – Millennials или ‘генерацията Y’. Родените от края на 70-те години на миналия век до тези от началото на новото хилядолетие са главните потребители на социалната мрежа, отбелязва Крис Екман, който е глобален дигитален експерт в Адидас. Той обяснява, че тази генерация се различава от останалите главно в начина на комуникация. Нарича я share-генерация, защото голяма част от нейните представители изразяват себе си, своите желания и предпочитания чрез опцията „shearing” или споделяне в социалната мрежа. Между приятелите си в своя профил винаги можете да различите шегаджията, който пуска забавни видеа; музикалния фен, който ще пусне най-новото от определен стил; политически ангажирания, който ще подкрепи или критикува определени събития и позиции. Всички тези имат един и същ стимул да действат в социалната мрежа и той е собствената им същност.
В същото време същите тези потребители искат и търсят нови усещания. Специалистите от Фейсбук са установили, че ако един линк или страница на дадена търговска марка бъде харесана или „like”-ната от един потребител, възможности да тя да привлече повече нови потребители се увеличава четири пъти. Интересните снимки, въпросите към феновете на някой продукт и бързия отговор при проявен интерес са в основата на развитието на определена търговска марка или интерес в социалната мрежа.
Един от създателите и изпълнителен директор на компанията за статистически анализи базирани на социалните мрежи Socialbakers, Лукас Майкснер твърди, че само 16% от феновете на страницата на дадена търговска марка са нейни верни приятели. Те са същността на почитателската база на марката и следят редовно каква информация се качва на страницата във фейсбук и се грижат да дадат отговор на пуснатите постове. За да се задържи интереса на феновете профилите във фейсбук трябва често да се обновяват, да се пускат интересни линкове, както и коментари, без обаче да се прекалява. Прекалената активност може да раздразни потребителското око. По два статуса на ден или дори около пет на седмица са достатъчни, за да се задържи интереса на феновете, но тайната е те да са ангажиращи вниманието. „Ако бихте искали една биричка сега, моля натиснете ‘харесвам’ (like)”е пример за интересен статус, който се харесва на хората. Той е част от рекламата кампания на Старопрамен в Чехия, където фейсбук страницата на тази марка пиво е оказала значителна подкрепа в разпространяването на нов продукт.
Специалистите не твърдят, че социалните мрежи могат да изнесат цялата тежест на рекламата и да заместят старите добре познати маркетингови стратегии, но са категорични, че играят важна роля в новата дигитална реалност. Забързания живот, липсата на време и удобството на комуникация и събиране на информация само с кликване на мишката направиха мрежата, но и фейсбук в огромен врящ казан от информация, който дава възможност на най-будните да заемат стратегически места в новата ера. Лукас Майкснер заяви, че активна фейсбук страница може да повиши от 15% до 44% посещаемостта в базовата интернет страница на една фирма или частно лице и да повиши интереса към предлаганите стоки или услуги.