снимка: newsbeast.gr
Като една от най-доходоносните се очертава затворената допреди няколко дни професия на продавачите на печатни издания. Само през 2010 оборотът от продажбата на вестници и списания в Атина, Пирея и Солун е достигнал 220 милиона евро. 13,5 на сто от него е попаднал в джобовете на продавачите на вестници. Така 450-те членове на Съюзите на продавачите на вестници в трите най-големи гръцки градове са си поделили 30 милиона евро смао през миналата година. От тях 70 имат щандове, което означава, че в най-добрия случай и ако мястото, на което продават е добро могат да си осигурят един добър месечен доход. Останалите 380 членове на съюзите са назначили за служители около 400 свои колеги, които също имат разрешителни да продават вестници и списания.
Новината, че от 2 юли професията им се либерализира отправи продавачите на вестници към порталите на двете основни агенции за разпространение на печата. Те блокираха техните входове и не позволяваха на камионите да заминат и да разпространят изданията. Въпреки острите реакции от страна на медиите и предупрежденията от страна на съдебните власти, че по този начин нарушават конституцията продавачите на вестници се възползваха от временното объркване между полицейските и съдебните власти и отново попречиха на разпространението на следобедните вестници в Атина с блокиране на улици, отправяне на заплахи към всичко и всички, както и с правни трикове. Техните колеги от Солун се опитаха да последват примера им, но със слаб успех. В останалата част на страната централните вестници бяха разпространени без проблеми.
Нарушаването на осигурената от конституцията свобода за разпространение на печата предизвика острата реакция на Съюза на собствениците на вестници в Атина, както и на всички представени в парламента партии с изключение на Комунистическата и крайнолявата коалиция СИРИЗА. След залавянето на някои от участниците в блокадите и оплакванията от страна на агенциите за разпространение на печата районната прокуратура в Атина започна предсъдебно разследване по случая.
Кого обаче представлява синдикатът на продавачите на вестници в Атина и как е достигнал до там, че да се смята за основен разпоредител на гръцката преса? По какъв начин една малобройна група е получила огромни привилегии? Какви суми губят засегнатите от либерализацията на професиите? Отговори на тези въпроси дава статия във вестник Та неа.
„Затворена, семейна и особено печеливша” е професията на продавач на вестници според хора, които са част от този бизнес през последните десетилетия. Характерен е фактът, че 50-те най-успешни продавачи си поделят около 10 милиона евро годишно и се радват на особено големи привилегии, като например неводенето на счетоводни книги.
От времето след Втората световна война, когато професията е била затворена за районите на Атина, Пирея и Солун, за да осигури на „щастливците” постоянни приходи и привилегии все пак са настъпили съществени промени. Най-важната от тях е, че когато казваме продавач на вестници не си представяме чичкото с каскет, който вика „вестнициииии” и обикаля улиците в Атина, а разпределителя, който разнася получените от агенцията издания на павилионите, малките магазинчета и будките за вестници. Дори и хората, които стоят зад щанда са много малко пред мнозинството от продавачи – разпределители.
От 22 май 2011, когато министерството на финансите обяви, че професията им се намира в списъка на затворените професии, които ще бъдат либерализирани до миналата седмица издатели и агенции се опитваха да се споразумеят с продавачите в Атина и Солун. Един малък резултат на тези преговори бе споразумението за подписване на договори с ограничен срок, като продавачите приеха да получат повишение в рамките на 1,5 – 2 на сто върху установената със закон комисионна от 20 на сто. От нея те дават на собствениците на павилиони и будки 6,5 на сто, т.е. печалбата на продавачите е 13,5 на сто. Преговорите не се увенчаха с успех и бяха прекъснати съвсем малко преди премахването на привилегиите на продавачите на 2 юли.