Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

„Златната мина” на социалните медии

22 Март 2011 / 22:03:15  Анастасия Балездрова
3076 прочитания

 

Къде могат да се срещнат все повече гърци? Отговорът е:  в социалните мрежи, които са част от всекидневието на милиони от тях.

Страниците за социално общуване се смятат за потенциално Елдорадо от търговските марки. Какво обаче са постигнали, за да използват докрай тази „златна жилка”?

Гръцки и чужди специалисти в сферата на социалните медии представиха резултатите от своя опит в рамките на организиранаta от Boussias Conferences конференция на тема „Като копаем в социалната златна мина”. През последните 7 години фирмата е организирала над 130 конференции на различни теми с цел да внесе съвременния международен опит в гръцката бизнес среда.

Според всички тях като най-бързо развиващата се социална мрежа се очертава Facebook. През януари 2009 година хората, които са имали профили в страницата са били 200 милиона и ако продължи да се разпростира със същата динамика не е изключено техният брой да достигне до един милиард през ноември 2011.

В същото време хората продължават да използват в голяма степен традиционните медии, особено когато искат да се информират за някое извънредно събитие. Веднага щом гледат телевизия или чуят новинаа по радиото обаче те „влизат” в социалните мрежи, където коментират, критикуват или просто разговарят около темата.

„Типичен пример силата на социалните мрежи са скорошните събития в Египет. Там хората планираха своите протестни действия във Facebook, координираха ги в Twitter и ги публикуваха в Youtube”, каза директорът на една от най-големите агенции за социологически проучвания в Гърция Димитрис Маврос. Според него следващото наименование за социалните медии е „спечелени медии”. „Този термин от една страна означава, че те са спечелени от потребителите и от друга, че трябва да бъдат спечелени от търговските марки”. Като собствени медии той определи личните сайтове и апликации, а като платени – традиционните медии, т.е. телевизия, радио, печат.

Според повечето световни проучвания всеки потребител във Facebook има средно по 150 приятели. Когато той публикува или коментира нещо вероятността много от тях да прочетат коментара или видят снимката или видеото, което е „качил” е много голяма. Така дадена информация може да стане достояние на неопределен и във всички случаи огромен брой хора, към които се стремят да достигнат търговските марки.

Могат ли обаче платените и собствените медии да съществуват редом със спечелените?

„Всички изследвания, които търсят отговора на този въпрос разделят хората в зависимост от тяхното влияние на следните категории: „Продавачи”, които могат да убедят останалите да направят нещо. „Потребители - свързващи звена”, които имат голяма публика. „Мъдреци”, които имат познанията относно случващото се с дадена търговска марка или изобщо в обществото. Съществува обаче още една категория, така наречените шампиони, които притежават по малко от всичко изброено досега. В същото време хората, които пишат своите мнения в блогове и социални мрежи за дрехите например, не се отказват от платените медии. Същото се отнася до всички сфери в търговията, затова първият извод е, че тези два свята не се противопоставят един на друг”.

В същото време обаче съдържанието, което създават потребителите не може да заеме ролята на професионалната работа на специалистите, затова то може да има само подкрепящо действие.

Категории: Медийни вести социални медии бизнес социални мрежи профили потребители
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus