Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb
  • warning: array_reverse() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 294.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 296.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 300.

Екатерина Димитрова: „Очакваме през януари становището на гръцкото правителство за отварянето на пазара на труда през 2009 г.”

05 Декември 2008 / 19:12:18  GRReporter
2257 прочитания

Марина Николова


Екатерина Димитрова е родена в София. Завършила е Университета за Национално и световно стопанство. Работи в Министерството на труда и социалната политика. От август 2006 г. е ръководител на Службата по трудови и социални въпроси и съветник в Посолството на Република България в Гърция.  


 


С какво помага на българите в Гърция Службата по трудови и социални въпроси, на която сте ръководител?


Тъй като в Гърция живеят и работят много българи, по инициатива на Министерството на труда и социалната политика от месец август 2006 г. в българското посолството в Гърция се създаде Служба по трудови и социални въпроси. Главната й задача е да подпомага и съдейства за координиране на системите за социална сигурност между двете държави  и оказване на съдействие и помощ на нашите граждани, работещи в Гърция за решаване на евентуални трудови и социални проблеми пред държавните и обществени организации.


Ние даваме консултация при различни проблеми, кой е възможно най-добрият изход за решаване на проблема, към кои държавни или обществени инстанции трябва да се обърнат за помощ или подкрепа. За по-драстичните случаи уведомяваме и настояваме за намесата на Министерството на труда и социалната защита, Министерството на вътрешните работи, държавната администрация и децентрализация, синдикатите или обществени организации за защита на правата на чужденци и емигранти.


В работата ни голямо внимание обръщаме на огласяването и разясняването на правата и задълженията на българите в областта на трудовите и социални въпроси, както в гръцкото така и в българското законодателство. В Гърция се издават 5 български вестници, които имат постоянни рубрики по тези въпроси, ние  ги подпомагаме  с актуални материали, участваме и в предаването на български език на радио Атина.


Тъй като част от нашите съотечественици в или над пенсионна възраст започнаха да се връщат, положихме  усилия максимално да се разгласят правата и процедурите за получаване на “европейска пенсия”.  Разпространихме и брошурите на българското министерство на труда и социалната политика  “Да посрещнем предизвикателствата на Европейската стратегия по заетостта”, “Как ще живеем и работим в Европейския съюз след 2007 година”, “Да работим в Европа“, като я оставихме в консулските служби, българските дружества и българските заведения в Гърция.


Периодично организираме и срещи с наши сънародници не само в Атина, но и по другите области на страната, където има големи групи българи и интересът към тях е голям. Последните срещи бяха в трите големи града на остров Крит, където пребивават около 20 000 българи и на остров Родос – 5 000 души.


 


 


Как се отразява на гръцкия работен пазар световната финансова криза и, съответно, как се очаква да се отрази на българите работещи тук?


Мисля, че вече започнаха да се усещат и в Гърция първите симптоми на кризата. Информацията до момента  е около 19,2% има спад в строителството. В този отрасъл все по-трудно започва да се намира работа и надниците намаляват. Прогнозите са, че най-силно кризата ще се отрази в туризма. Една голяма част от българите работят в тази бранш. Ако се намали туристическият поток в Гърция, неминуемо някои хора ще останат без работа.


Голяма част от жените работят като домашни помощнички. Мисля, че ако кризата остави без работа една част от гърците, то те ще се грижат за децата или възрастните родители и няма да имат нужда, а ще липсват и средства, за да плащат на жена.


 


Министерството на труда и социалната политика предприе инициатива, която цели да свърже работодателите от България с българите, които работят в чужбина. Началният стадий е работещите да попълнят анкетни карти, които се разпространяват от посолствата на България в чужбина. Разкажете ми нещо повече за тази инициатива – как започна, как се развива и има ли резултати?


Поради много ниската безработица в България и затрудненията, които срещат българските работодатели с намирането на квалифицирана работна ръка в страната, от юни започна  инициативата на Министерството на труда и социалната политика. Целта е да може да се срещнат интересите на работодателите и на българите, които работят в чужбина и имат желание да се върнат, но не са сигурни дали ще могат да си намерят работа и дали тази работа ще бъде със заплата, с която ще могат да се издържат. След това министерството реши да се организират трудови борси в тези държави, където имаме големи имигрантски групи – българи. Първата борса беше на 15 ноември в Испания, а втората борса ще бъде през януари тук в Гърция.


За да бъдат по-добре подготвени тези борси и за да има по-добри резултати, се изготвиха анкетните карти, които се разпространяват предварително сред българите, които работят в чужбина. В тях хората посочват каква е тяхната специалност, на колко са години, от коя област на България са, дали желаят да се върнат и ако евентуално се върнат, каква работа ще търсят. От тях се иска да посочат и едно реалистично възнаграждение, което биха очаквали. Естествено, за да се завърнат нашите работници, работодателите трябва да дадат и едни по-добри заплати. Това е деликатният момент. Доколко те ще бъдат склонни да направят един такъв  жест. Въпреки всичко, Министерството дава възможност да се види какви са възможностите.

Категории:
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus