Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb
  • warning: array_reverse() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 294.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 296.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 300.

Гърците са клюкари

10 Февруари 2009 / 09:02:09  GRReporter
995 прочитания

Според проучване на Егейския Университет направено от Факултета по социология, излиза, че гърците са големи клюкари. Това се разпостранява все повече в електронен вариант.  Според доц. Евстратиос Папанис, координатор на проучването, като е използват новите медии разпространяването на клюки става по- интерактивно и се улеснява, защото „новините пътуват бързо”.


Въпросите на проучването са били свързани с обекта на клюките, дали коментарите, които правят са позитивни или негативни и каква е ролята на интернет в клюкаренето. Мястото на клюката в Гърция е тясно свързано с промените на обществото, казва Папанис за „Катимерини”, „според проучвнето 39,4% от гърците са дейни членове на организации, отбори или се включват в социални събития, 33,4% казват, че нямат време за това”. В същото време чувството за доверие и солидарност е заместено от предпазливостта (73,2%). Само 26,5% от младите хора имат доверие в другите. Изследването показва, че гърците имат доверие едиствено в семейството и приятелите си. Повечето казват, че имат между двама и петима добри приятели, с които се виждат и си коментират, а 2,9% казват, че нямат приятели. 15% заявяват, че се чувстват откъснати от другите, а за 52% останалите хора са безразлични.


За разлика от тези плашещи резултати, на клюките се дава пълна свобода. „Клюките създават илюзията за участие в социалния кръг” обяснява Папанис. И ако клюките за приятели имат тенденцията да се превръщат в социален контрол, коментарите върху други групи функционират като игра, която крепи социалната сплотеност.


«Клюката създава символични връзки между нас и хората, които са на вълната на новостите” казва Папанис, който вярва, че информацията, която се предава чрез клюки ни кара да се чувстваме, че сме „вътре” в нещата. Клюката е най-древният начин да разпространяваш новини, но нейните стари извори вече са сухи, тъй като „махалите” са загубили своето значение.  Според изследването 35,1% казват, че не биха се доверили на съсед, 29,7% имат „едно наум” относно своите съседи, а пък 34,8% им се доверяват.


„Векове наред нашият квартал е бил преходният стадий между вкъщи и града, между семейството и обществото. Той е предлагал емоциална подкрепа и сигурност, защото е статичен, постоянен и познат. Сега  телевизията и пресата бомбрдира домовете с информация. Новините са индивидуализирани, можеш да влезеш в интернет от мобилния си телефон, а пък кварталът става все по-сложно устроен и хаотичен” казва Папанис. „Хората си обменят културен капитал чрез масовите медии, срещат се виртуално и коментират телевизионните личности, които са им познати, интересуват се от личния им живот, точно както е било в квартала.”


Папанис вярва, че клюкаренето се е съживило чрез блоговете и социалните мрежи като Facebook. „Клюката е станала интерактивна. Най-важното е да я предадеш бързо. Получателят я предава бързо, изтрива изпращача и слухът вече не принадлежи на никого. Той е колективен продукт, върху който никой не предявява претенции за собственост.”


Гърците заемат първите места в статистиката по най-бързо нарастване на потребителите на Facebook. Според същото проучване гърците и гъркините отговарят, че използват най-често Facebook за „комуникация и коментар” (50% от мъжте и 47% от жените). В момента Гърция се намира на 25 място от целия свят с 663 920 юзъра записани в тази социална мрежа.  На 5 февруари Facebook празнува пети рожден ден като вече наброява повече от 102 млн. активни юзъра от цл свят.

Категории:
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus