От хилядите приложения, които може да намери всеки клиент в AppStore -услугата на Apple за iPhone, с най-голяма популярност се славят тези, които са забавни. Те може да използват екрана, който е чувствителен към допир, за да имитират чаша, която се пълни с бира или пък издават странни, недискретни звуци.
Едно такова приложение е и iSteam, което е измислено и направено от трима гърци. В продължение на доста дни то остана на върха на предпочитанията на клиентите на AppStore. Коментарите из специализираните сайтове и в блоговете в чужбина за това приложение бяха повече от положителни.
Какво прави iSteam? Много просто: като духнеш в слушалката на iPhone, екранът се запарва. След това потребителят може да си го почисти точно, както би си почистил стъклото, което е запарено. И тогава пак се появява повърхността на екрана по толкова реалистичен начин, че има дори капчици от влагата, които напълно следват законите на физиката и на земното привличане.
Това е толкова просто приложение, от което буквално няма никаква полза и няма никаква причина някой да си го качи на телефона, а да не говорим да заплати с цял долар за него. Но на Нова година iSteam се появи като главна новина в сайта Gizmodo.com, а до днес е било три пъти на първа страница на Digg.com.
Василис Рапос (22 год.), Костас Елевтериу (24 год.) и Василис Самолис (22 год.) са ентусиазирани фенове както на iPhone, така и на Apple. Тримата създатели на iSteam виждат бизнес възможност в жеста на Apple да позволи през миналия юни на потребителите на iPhone да направят свои собствени приложения и да ги предоставят на AppStore.
Потребителите на iPhone от дълго време очакваха тази възможност за създаването на приложения, така че новата платформа веднага стана успешна. „През юли месец AppStore стартира с 500 приложения, които сложи самата Apple, за да има съдържание на сайта, но в момента съществуват повече от 20 000”, обяснява Костас. „Това се равнява на 30 млн. долара за фирмата само от AppStore», допълва Василис. Потребителите вече са реализирали повече от 500 млн. downloads на приложенията като прогнозата е да стигнат до 1 млрд. през тази година.
На Костас, който е програмистът на екипа, му е била необходима една седмица, за да създаде iSteam. «Щеше да ми отнеме по-малко време, ако бях по-навътре със съответния език на програмиране, който използва iPhone», коментира той.
Успехът на приложението, което са създали тримата млади бизнесмени им е отворило апетита за по-големи постижения. Разбира се, техният бизнес план вече е готов и първото нещо, което ще направят е да открият фирма със седалище в Лондон. Василис, който сам се назовава «business freak» казва „ние ще продължим за известно време с iSteam, ще направим някое подобрение и ново издание, а пък паралелно с това ще планираме следващата си стъпка.”