Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb
  • warning: array_reverse() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 294.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 296.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 300.

Нещо ври и кипи в Twitter

16 Април 2009 / 18:04:15  GRReporter
1691 прочитания

            Мария Спасова


            Честно да си кажа, когато за първи път чух за Twitter, се сетих за онази фантастична реплика на Бриджит Джоунс, с която определи адвокатите, колеги на възлюбения си Марк Дарси като "balding, tories, upper middle class twits" и, естествено, предизвика справедливото им негодувание.  А първото нещо, което самата аз направих, когато чух за  Twitter, беше да отворя речника и да проверя значенията на twit (някой, който непрекъснато хленчи и се оплаква) и twitter (чуруликане, цвърчене).


            Интересно е да ви кажа и кога чух за първи път за  Twitter. Вълшебната думичка се появи на личния ми хоризонт по време на декемврийските безредици в Атина, когато с помощта на тази мрежа за социални контакти сърфиращите в интернет имаха възможност първи и на живо в глобалната мрежа да наблюдават събитията в гръцката столица. Малко по-късно въобще не се изненадах, когато заложниците на терористите в Момбай използваха  Twitter, за да изпращат съобщенията си за външния свят, докато те самите бяха държани в хотела. Когато през януари бившият военен пилот приводни самолета на US Airways в река Хъдсън, а случаен свидетел засне подвига му с мобилния си телефон и го предостави на Twitter, всички световни агенции препредаваха картината именно от там.


            "Ако все още не сте запознати с  Twitter, значи сте прекарали последната година с глава, захлупена под клавиатурата на компютъра", казва Дан Никерсън, вицепрезидент на компанията за интернет анализи toponenetwork.com. И наистина, какво е това, което отличава  Twitter от останалите социални мрежи в интернет и го прави толкова важен, а и интересен, както за потребителите, така и за анализаторите?


            За разлика от Facebook и MySpace, които са мрежи за създаване и поддържне на приятели,  Twitter може да се определи като "клуб по интереси". Всеки член на "цвърчащата" мрежа декларира интереса си и се записва като последовател на други членове със сходни интереси. Тези, които са го спечелили като последовател му отвръщат на жеста и също от своя страна стават негови последователи. Техните последователи също се записват като негови последователи и така се създава мрежата.


            Какво прави  Twitter за вас? Когато вие сте декларирали някакви интереси и сте си създали кръгове от полседователи, те ви алармират с кратко съобщение от 140 знака максимум за всичко най-важно, което те си мислят, че може да ви интересува. С други думи изчуруликват, че самолет се е приводнил в река Хъдсън, а пък ако тебе наистина това те вълнува, отиваш в мрежата и гледаш видеото, заснето с мобилния телефон на случайния минувач.


            По данни на компанията Nielsen  Twitter е най-бързо развиващият се сайт в своята категория с обем на растежа 1382%! Потребителите му в Съединените щати са над 7 милиона, а в останалия свят още 3 милиона. Нещата са взели такъв размер, че зад Океана вече се появи думата twiterholic (маниак на темаTwitter), а и сайт - www.twitterholic.com. Ако влезете в този сайт ще видите, че най-големият туитерохолик в света е телевизия Си Ен Ен, а на четвърто място сред най-големите фенове на цвърчащата мрежа е американският президент Барак Обама, който по време на предизборната си кампания е комуникирал чрез  Twitter със 600 000 свои избиратели. Наскоро и www.grreporter.info стана член на  Twitter, така че можете да ни намерите и там.


            След всичко това логично е предложението на компанията Google да закупи цвърчащата мрежа за... 1,5 милиарда долара, което означава, че тримата собственици на Twitter може да си разделят по 500 милиона долара.Това са Джак Дорси, Иван Уйлямс и Исак "Биз" Стоун. Джак Дорси започва да "майстори" в интернет още през 2000 година, когато разработва мрежа за диспечерство на различни услуги - таксита, куриери и други. Още тогава го занимава идеята за установяване на връзка в реално време, независимо от това къде се намира човек. Заедно със Стоун започват да разработват софтуера и малко по-късно към тях се присъединява и Уйлямс, който току що е продал на Google компанията си Blogger, която поддържа милиони страници в интернет.


            За създаването на цвърчащата мрежа обаче са необходими капитали, а те идват от Benchmark Capital, Industrial Venture Partners и Bezos Expeditions, компанията основала Amazon. През 2006 година Twitter вече е факт. Качествата й оценяват първо медиите - глобалната мрежа на практика постави всички медии в пряка конкуренция. Да съобщиш първи новината вече е необходимо, но недостатъчно условие за успех. Трябва да покажеш картина от нея, и но на живо и он-лайн, а също и да дадеш възможност за някакъв вид интерактивна връзка. Twitter предлага всичко това. След медиите се усещат и политиците, актьорите и въобще всеки професионалист в някаква област. Ако иската работата ви да достигне до възможно най-много други професионалисти по цял свят, мястото ви е в Twitter.

Категории:
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus