Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb
  • warning: array_reverse() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 294.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 296.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 300.

Интернет превърна вестниците в новинарски корпорации

07 Май 2009 / 12:05:10  GRReporter
1752 прочитания

Съдбата на медиите в условията на икономическата криза и предизвикателството на интернет, принципите на изцяло новата медийна култура, на която сме свидетели в момента, общуването с активната, но също и интерактивната аудидория. Водещи редактори на три световни медии – испанския Ел Паис, британския Гардиан и американския Ню Йорк Таймс – се събраха в Музикалната палата в Атина по покана на унивесритета Пандио и със спонсорството на Фондация Онасис, за да дискутират тези теми и в крайна сметка да стигнат до заключението, че новите технологии дават нови и неподозирани възможности на журналистиката.


            „В последния век медийните организации се превърнаха в колоси с милиарди долари печалба и с хиляди служители, с огромни рекламни отдели, печатници и многобройни отдели, които разпространяват вестниците. Законодателите твърде добре регулираха медийния бизнес. Толкова добре, че на практика защитиха медийните колоси от конкуренция и направиха почти невъзможно влизането на нови играчи в бизнеса. Тогава дойде интернет и изцяло промени медийния пейзаж”, констатира Лидия Агуире, директор на Elpais.com. Интернет принуди конвенционалните медии да станат дигитални, макар много често и те самите да не са знаели какво точно означава това.



            „Новите технологии ни накараха да започнем да се занимаваме с нови дейности и да наемаме нови хора. Интегрирани сме в социални мрежи, наемаме програмисти, специалисти по мултимедии, по социални мрежи. Но основното, заради което хората влизат в нашия сайт е журналистиката – качествената, актуална и достоверна журналистика”, признава директорката на електронното издание на Ел Паис. Тя припомни, че когато вестникът е бил изцяло печатен в него са работили 800 души. Сега, когато е дигитален, в него работят 500 души, от които само 15% са изцяло дигитални специалисти. „Вече не сме вестник, а новинарска корпорация. Разбрахме, че най-ценното, което имаме е талантът на нашите хора и това ни накара да се върнем отново към същността на нашия бизнес, която е журналистиката”, заключи Лидия Агуире.


           

„Някога имаше голяма пропаст между журналистите и техните читатели. Читателите си плащаха да четат журналистите, които рядко се интересуваха от тяхното мнение. Разбира се, имахме страница Писма на читатели, но не й обръщахме особено внимание. Докато не се появиха блоговете. Те промениха всичко”, разказа Джорджиана Хенри, директор на рубриката Comment Is Free на британския вестник Гардиан. Въпреки че 99 процента от блоговете се четат само от тези, които ги списват, те дадоха на хората правото да кажат, че нямат доверие на конвенционалните медии. „Освен това блоговете промениха вида на такива големи медии като Ню Йорк Таймс, Гардиан и Ел Паис, накараха ги не само да се заслушат, а сами да търсят актовността на аудиторията”, смята създателката на коментарната рубрика на Гардиан.


            Comment Is Free публикува над 250 коментари на седмица, обновява се на всеки 30 минути и има над 1000 редовни дописници – журналисти, политици, лекари, хора на изкуството. Джорджиана Хенри признава, че е било много трудно да се промени манталитетът на журналистите. „Аудиторията на печатните издания е пасивна и строго дефинирана от разпространението на вестника. Аудиторията на он-лайн изданията е активна и на практика без ограничения. Написването на един материал в глобалната мрежа е само началото на дискусията. Това прави журналистиката в интернет много различна от журналистиката в пресата”, предупреждава водещата на коментарната рубрика на Гардиан. Тя признава, че понякога коментарите могат да бъдат много агресивни и дори обидни, винаги ще се намери някой, който да е по-компетентен от автора на дадена статия и да го коригира. „В това обаче няма нищо лошо. Журналистите и читателите не трябва да стоят един срещу друг, а един заедно с другия”, заключи Джорджиана Хенри. Тя допълни, че интернет е обезсмислил бизнес модела на вестниците, но е дал съвършенно нови възможности на журналистическата професия.


            Според Джим Робертс, директор на nytimes.com традиционните медии днес оперират в среда, която е била немислима преди 10 години. Той цитира американския инвеститор Уорън Бъфет, който казва: „Не бих купил нито един от вестниците в САЩ. Те носят само загуби”. „Не съм сигурен доколко ще успее бизнес моделът на качествения новинарски сайт, който предоставя качествена информация със свободен достъп”, казва Джим Робертс и си признава, че създаването на такъв сайт е много, много по-различно от простото „качване” на вестника он-лайн.

Категории:
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus