Иван Петков
специален пратеник на GRReporter в Албена
“Wikipedia предоставя свободен достъп до информацията, под свободен лиценз и се създава от хиляди доброволци“, каза в своята встъпителна реч Джими Уелс, основателят на Wikipedia и председател на управителния съвет на Фондация Wikipedia пред откриването на втория медиен конгрес, който се провежда в рамките на медийния фестивал „Mediamixx” в курорта Албена. Джими Уелс е определян от списание „Таймс“, като един от стоте най-влиятелни личности на планетата, а от „Форбс“, като един от хората, повлияли най-много за развитието на световната мрежа.
Какво е посланието на създателя на свободната енциклопедия Wikipedia? То може да се побере в няколко простички принципа:
- Свободата да създаваш;
- Свободата да споделяш;
- Свободата да променяш;
- Свободата да развиваш, като споделяш добавеното от теб;
Wikipedia е родена в т. нар. „.com“ криза, като опит да преодолее несъвършенствата на тогавашния модел и представи за интернет. Стартът е без наличието на голям финансов ресурс, но с много ентусиазъм и съвсем естествено води до създаване на една общност от доброволци. За да се превърне Wikipedia днес в един от четирите най-влиятелни сайта заедно с гиганти като Google, Microsoft, Yahoo... Една организация от около 25 официални членове и общност от хиляди поддръжници и ентусиасти, които претворяват на практика, принципите на свободния софтуер, споменати по-горе.
Г-н Уелс разказа и за своя проект Wikia, който е стартирал през 2004 г. и има за цел да обедини множество тематични сайтове в една своеобразна библиотека, около която да се обединят различни общности по интереси. Няколко любопитни факти за Wikipedia, които може би не знаете:
- Статиите на английски език съставят само 20% от целия обем от съдържание на свободната енциклопедия. В най-скоро време, този дял ще спадне до 10%. Това се дължи на бързото разрастване на статиите на други езици.
- Основните фактори, които спомагат за разрастването на Wikipedia, това са:
1. Широколентовата свързаност към интернет.
2. Нивото на владеене на английски; тук спада и грамотността като цяло
3. Климатът – с нотка на хумор, г-н Уелс отбеляза, че статиите на норвежки език са нараснали в кратък срок, тъй като там времето е лошо и хората си намират различни занимания, включително и като създават статии за Wikipedia
- Най-голямата езикова група в Индия, която говори хинди и наброява близо 250 милиона, има само 25 хил. статии в Wikipedia.
- В Иран, Wikipedia е единайстият по популярност сайт.
Специално за читателите на GRReporter, една снимка с Джими Уелс, създателят на свободната енциклопедия Wikipedia: