Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Гръцкият неокласицизъм в американската архитектура

09 Август 2009 / 23:08:56  GRReporter
5772 прочитания

Ърл Шетълуърт e директор на Комисията за съхранение на културно историческото наследство в щата Мейн. Роден е в Портланд и започва да се занимава с история и съхраняване на културното наследство още като тийнейджър. Ръководи Комисията от 1976 година досега. Два пъти е обявяван за най-добрия историк на щата Мейн - през 2004 и през 2008 година. Той е сред най-изследователи изследователи на влиянието на гръцкия неокласицизъм в американската архитектура. С него разговаря Мария Спасова.

  • - Странно е, че в Мейн няма кой знае колко гърци, но архитектурният стил на гръцкия ренесанс е много често срещан. Бихте ли обяснили на какво се дължи неговата популярност?
  • - В Мейн пикът на гръцкия ренесанс са годините преди гражданската война, т.е. между 1830 и 1860 година. Мейн просто следва националната мода тогава в Америка. За целия този период от 30-40 години навсякъде в Америка гръцкият ренесанс е най-популярният архитектурен стил. Част от полулярността се дължи на факта, че за американците Гърция винаги е била родината на демокрацията и по това време те се идентифицират с нея. Нека не забравяме, че по това време Америка е много млада държава и нейните граждани са горди, че имат демокрация. В един много дълъг период от време гръцкият ренесанс е стилът, в който се изграждат обществените сгради, съдилищата, местата, където се помещават щатските правителства и гражданските институции. По това време се вярва, че този стил е много подходящ за обществените сгради, като се има предвид историческите му корени. През 1821 година започва и гръцката война за независимост и това наелектризира още повече Америка. Американците се интересуват от събитията и следят хода на войната, те се идентифицират с тази война поради собствената си история и нашата собствена Война за независимост през 70-те години на 18-ти век (1775-1783 - б.р.) и това е още една причина за популярността на древногръцката архитектура.

 

  • - Ако трябва да посочите 5-те най-красиви сгради в гръцки ренесанс в Мейн, кои биха били те?
  • - В Портланд се намира една от първите сгради в Мейн в стил гръцки ренесанс, това е сградата на Charles Q. Clapp на улица "Спринг", която в момента е част от Музея на изкуствата в Портланд, тя е построена през 1832 година. След това в Бангор, който също е бил голям град по това време се намира сградата на лейтенант Хач, която е много интересна, защото е това, което ние казваме стил емфра про с входни врати от двете страни на сградата в стил на древногръцки храм. Тя също е строена през 1832 година от Чарлз Джи Браянт, т.е. същата година, когато Чарлз Кю Клап строи къщата в Портланд. Ако трябва да споменем влиянието на гръцкия ренесанс в църковното строителство в Мейн, то безспорно най-красива е Баптистката църква в Седжуик, строена 1837 година, на изток, на полуостров Блу хил от Бенджамин Дийн, архитект от Бангор. А пък архитект от Блу Хил, на име Томас Лорд, създаде друга красива църква в стил гръцки ренесанс - тази в центъра на Елсуърт. И двете църкви се характеризират с големи входове, наподобяващи древногръцките храмове, с големи дървени колони и красиви островърхи камбанарии, които също са гръцки стил. Бих включил също сградата на щатското правителство в Августа, която е дело на Чарлс Булфич, един от първите големи архитекти на Америка и която е една от първите сгради в стил гръцки ренесанс в Мейн. И днес можете да видите тази красива сграда с нейния внушителен гръцки вход с прекрасни гръцки колони от гранит.

 

 

  • - Какви са основните характерни черти на гръцката ренесансова архитектура, която е пренесена в американската архитектура?
  • - Американските строители и архитекти използват някои от основните форми на гръцката антична архитектура, където една от най-полулярните форми е употребата на колони в техните най-различни стилове - дорийски, коринтски и йонийски стил. В допълнение на това в Америка можем да намерим и адаптация на други форми на този вид архитектура, които се характеризират с големи и широки корнизи по прозорците, широки пиластри по ъглите и най-вече слабост към фризовете, чиято резба може да се види апликирана по фасадите с различни орнаменти и елементи от гръцко влияние.

 

  • - Може ли да обясните кога и как този стил пристига в Съединените щати?
  • - До Гражданската война в САЩ (1861-1865 - б.р.) повече от нашите архитектурни стилове са заимствани от Англия. В средата на 18-ти век двама известни английски архитекти Джеймс Стюарт и Николас Ривет отиват в Атина и изучават в много големи подробности спецификата на класическата архитектура на културните паметници, останали от древна Гърция. Те обединяват наблюденията си в една великолепна поредица, наречена «Античните забележителности на Атина» (оригиналът се намира във «Victoria&Albert» Museum в Лондон- б.р.). Техният труд дава на английските архитекти, а след няколко години и на американските източник на знания, върху който да работят. Тези томове съдържат точни и подробни чертежи на древногръцките паметници и на всеки единичен елемент от тях. В Америка първите признаци на вдъхновение от древногръцката архитектура се забелязват около 1800 година. Но за такова отдалечено място като Мейн минават няколко десетилетия, докато тази мода пристигне и тук. Това става между 1830-1860 година. В този период гръцкият архитектурен стил или както той тук е известен като гръцкия ренесанс се рекламира най-вече от книгите. Но не толкова от трудовете на Стюарт и Ривет, колкото от книги, публикувани в Бостън, Масзчузетс. Те са много повлияни от Стюарт и Ривет, съдържат всички елементи на тяхното проучване, но са описани по по-достъпен начин и стават достояние на местните архитекти и строители в щата.

 

Категории: гръцкият неокласицизъм в американската архитектура
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus