Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Новият данък ще намали с 20 на сто търговията между България и Гърция

06 Април 2015 / 12:04:21  Анастасия Балездрова
2281 прочитания

Решението на гръцкото правителство да наложи превантивен данък от 26 на сто върху сделките на гръцки фирми с такива в страни с преференциални данъчни режими предизвика верига от реакции, които се очаква да се увеличат през следващите дни.

Мярката се очаква да засегне най-вече сделките и транзакциите с фирми в България, Кипър и Ирландия, като очакванията от страна на представителите на бизнеса в конкретните страни са, че Европейският съюз няма да позволи на Атина да започне да прилага гласувания вече закон.

Такова е мнението на председателя на българо – кипърската бизнес асоциация Ксениос Ксенопулос, който в интервю за българското национално радио подчерта, че приходите от конкретния данък няма да бъдат сериозни, докато в същото време ще се засили сивата икономика и корупцията.

Българската търговско – промишлена палата също представи сериозни възражения срещу данъчните промени в Гърция, които изпрати до всички европейски институции и посолствата на страните – членки на ЕС в България. В интервю за GRReporter председателят на БТПП Цветан Симеонов заяви, че данъкът ще засегне поне 11 000 български компании с гръцко участие и ще понижи с 20 на търговията между България и Гърция. С него разговаря Анастасия Балездрова.

Г-н Симеонов, колко български фирми ще засегне този данък?

Точният брой не може да бъде посочен толкова кратко след въвеждането на данъка. Но във всеки случай трябва да се има предвид, че нашият стокообмен е близо три милиарда евро и това поставя Гърция в челото на страните, с които имаме търговски връзки.

Затова, без съмнение, и едната и другата страна ще бъдат засегнати. Хубаво е да се знае, че не по-малко ще се отрази това върху фирми от Гърция, защото по наша информация най-общо има около 11 000 действащи търговски дружества с гръцко участие в България, които не са създадени с цел само да обслужват българския пазар. Една част от стоката им се връща обратно в Гърция. Заради регистрацията си в България те ще бъдат отново обект на санкцията на този закон. Това по никакъв начин няма да се отрази благоприятно на тяхната дейност.

Самият данък е в разрез с една поредица от принципи на европейския единен пазар. Единият от тях е свободата на установяване, тъй като някои от фирмите ще бъдат принудени да премесят мястото на своята дейност. Основните принципи, които законът нарушава са:

принципът на пропорционалността,

принципът на правната сигурност, защото законът е сравнително непознат институт в отношенията между европейските страни,

принципът на недискриминацията, понеже засяга само три страни – членки на Европейския съюз.

По начало, когато се въвеждат подобни мерки за избягване на така нареченото данъчно планиране или на схеми за избягване на облагането, се визират отделните фирми, а не всички субекти в дадена страна. Защото по този начин се прехвърля неприемливо тежестта на доказване върху всички фирми. Но най-недопустимо е това, че всички фирми ще трябва да доказват, че не са се отклонили от нормалните данъчни принципи. Едва ли гръцката данъчна администрация ще може да се справи с разглеждането на всички документи. Затова в крайна сметка ще започне едно избирателно връщане на сумите след тримесечния срок, който се предвижда в закона, ако той изобщо бъде спазен. Защото познавайки администрацията и в България, и в Гърция ние смятаме, че ще започне избирателно възстановяване на средствата на дадени фирми и невъзстановяване на други. А както знаем добре, за администрацията това е един добър източник за допълнителни неследващи се доходи. Тоест, ние ще генерираме корупция в гръцката администрация.

Какъв е делът на търговията с Гърция в Брутния вътрешен продукт на България?

Достатъчно е това да кажем, че 3 милиарда са сериозни обороти в две държави. Субектите може днес да са 11 000 фирми, утре да са по-малко, а в друг момента да са повече. Обемите са големи, не са за пренебрегване.

Ние водим доста тежка борба с българската администрация и се стремим всяка една данъчна и каквато и да е друга законова промяна да бъде свързана с добра предварителна оценка на въздействието на даден нормативен акт или неговата промяна.

В конкретния случай изглежда, че това не е направено. Защото само по предварителни оценки на специалистите още в първите месеци очакваме да има 20-процентен отлив на взаимната търговия. Това е сериозна сума.

В кои търговски браншове са тези фирми?

Основните браншове на търговията от България за Гърция са три сектора: текстилни изделия и материали, неблагородни метали и електрическа енергия. Но и хранителни продукти като пшеница, слънчогледово олио, нефтени масла, тютюн. Голям е износът на сирена, като за нас е ясно, че те нерядко се експортират като едва ли не произведени в Гърция. Всички тези сектори ще бъдат засегнати.

Гърция единствената страна ли е, която въвежда този данък?

Начинът, по който го въвежда е доста уникален. Както вече казах, такива закони се въвеждат, но те визират отделни фирми. Диспозитивът се очертава и се описват какви са последиците ако чрез сделката се избягва данъчното облагане. Тогава започват проверки на отделни фирми. И отделни фирми са задължени да докажат, че не са се отклонили от правилата в международната търговия.

Категории: ИкономикаКомпании превативен данък сделки търговия България Гърция Българска търговско-промишлена палата
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus