Атина може много. Да е шумна, да е тиха, да е щастлива или нещастна, да е добра или неразумна и с предубеждения. Атина може да е глуха за молбите на своите жители. А може и да изпълнява някои скирити желания точно когато хората най-малко очакват. Атина е град на контрастите и противоречията. Град, в който традицията и съвремието правят смешен опит да си подадат ръка. Град, в който плавният преход в процеса на промените е непознат. Град, в който мярка няма. Поне досега.
Както може да се очаква контрастът е станал вдъхновение на не един фотографски обектив. Винаги обаче е съществувал въпросът: „ Как да свържем миналото с настоящето в снимка?” Струва ми се един доста интересен отговор дава талантливият фотограф Сократис Сократус, който през 2009 година представи Гърция по време на 53-то Международно изложение на съвременното изкуство във Венеция. От 1.06. до 30.06 в музей Бенакис в Атина младият творец представя първата си изложба посветена на гръцката столицата. Истината е, че концепцията на фотографиите е нестандартна, но постигнатият ефект е изненадващ. Авторът е свързал снимките си в огромен пъзъл на две стени, на които по неочаквано достоверен начин е предаден пулса на деня. Картините на Сократус са съвсем „сурови”, без преструвка и спонтанни. Окото му е толкова проницателно, че събаря всички стени между обекта и обектива. Снимките не са репортажни, а лични и образуват един календар на Атина от последните десетилетия. Тук са запечатани многобройни моменти от живота на града. От еуфорията на Олимпийските игри до ден днешен.
Пъзъла съставят портрети на познати и непознати хора, а също и на известни личности посетили града и оставили своя отпечатък в него. Град и хора, които се „разсъбличат” пред обектива на фотографа. Сократус улавя моменти и зумира съвременни политически и социологически проблеми. Щастие, радост и празнично настроение се преплитат с болка и травма, в една мозайка, която много точно отразява живота на Атина.
Тук са изоставените ъгли на града, до които не всички погледи стигат. Тук е и „градът- гето” със сляпа агресия и безработица. Жители и националности са оставили и всеки един ден продължават да оставят своите отпечатъци в битието на Атина.
Музей Бенакис, ул.Пиреос 138
Тел. 210 34 53 111