Бум в продажбите на фалшиви произведения на изкуството предизвика икономическата криза, тъй като множество хора се впуснаха в търсене на възможности да закупят нещо ценно на добра цена, водени от мисълта, че е сигурна инвестиция. В резултат на създалата се паника за картини Гърция се превърна в рай за фалашификаторите, които вече държат един голям дял от местния пазар, защото винаги е имало купувачи, които търсят картини с подписа на гръцки майстори на добри цени.
Но не само увеличеното търсенето предизвика разцвет на търговията на фалшификати, но и качеството на копията, които правят фалшификаторите, които са дошли в Гърция най-вече от източните страни, казват специалисти в тази област за вестник Та неа. Мрежите са много добре организирани – всеки квартал в Атина си има своя фалшификатор като най-известните са в Патисия, в Екали и едно голямо студио в Месогиа. „Всеки един фалшификатор се е специализирал в копирането на картини на даден художник. Един рисува само картините на Партенис, друг на Бузианис, трети на Воланакис...” казва Петрос Вергос от известната аукционна къща.Тарифата за една добре фалшифицирана картин върви между 10 000 и 50 000 евро.
Разпространителите на картините понякога слагат саморъчно подписа на известния художник върху картината, чието копие ще бъде пуснато на пазара. Те предпочитат да се движат извън официалния пазар и самостоятелно се свързват с богати клиенти, печелят доверието им и започват да ги снабдяват с „оригинални” произведения на изкуството на добри цени.
Търговците на фалшификатите са готови да заплатят над 10 000 евро за добър фалшификат, който впоследствие ще продадат за 500 000 евро. С печалбата закупуват накуп множество картини от известни художници и някои от тях ги пускат на търгове. Във вечерта на търга те също участват като качват цените, а впоследствие продават автентичните картини, които притежават на много високи цени като надуват фалшиво цените и създават неблагоприятни странични ефекти в пазара на изкуството.