Изложба на древногръцки монети изсечени в периода от 6 в.пр.н.е. до 1 в.пр.н.е. ще бъде показана в началото на 2010 г. в Пловдивския археологически музей, който организира събитието със съдействието на Атинския музей на монетите и Гръцкото посолство в България.
Посетителите на изложбата ще могат да проследят хронологичното развитие на придвижванията на хората в древната епоха и обмена на стоки и идеи чрез търговските взаимоотношения чрез историята на монетите и тяхното разпространение. Едната част на изложбата включва монети от гръцките острови на Егейско море, а втората част представя монети от гръцките колонии на Черноморието.
По времето на архаичния период (8-6 в.пр.н.е.) светът на древните гърци претърпява големи промени – това е времето на великата гръцка колонизация. От завоеванията на големи територии постепенно се оформят два големи водещи полиса – Спарта и Атина. В края на този период гърците населяват огромна територия, която се разпростира от земите в Близкия изток до далечните крайбрежия на Средиземно море. Те експлоатират естествените ресурси като използват все по-специализирани методи, процесът на икономическото им развитие е свързан с развитието на търговията и със сеченето на монети в късния архаичен период.
Археологически разкопки в храма на Артемида в Ефес разкриват, че в последните години на 7 в.пр.е. започват за първи път да се секат монети. През този период започва стоково-паричен пазар, който обуславя и възникването на нови имуществени слоеве: търговци, лихвари, корабопритежатели, собственици на занаятчийски работилници, които успяват да си подсигурят участие в управлението.
Според изворите откривателите на монетите са Фидон, цар на Аргос и лидийците, които използвали скъп метал – електрум, което е смеска от злато и сребро, за да коват първите монети. Електрум се намирал в пясъка по бреговете на река Пактолус, която извирала от планината Тмолус и минавала покрай столицата на Лидия Сарди. Според Херодот лидийците били първите, които изсекли монети и от злато и сребро. В Гърция първите монети били направени от сребро взето от мините край Лаврио в област Атика и от Южна Гърция. Като цяло е прието, че най-старият монетен двор в Гърция се намирал на остров Егина, който според учените датира от 550 г.пр.н.е.
Първата информация за прехода от обикновен обмен на стоки към употребата на монети се намира в текстовете на Аристотел. Той интерпретира ролята на моентите от морална гледна точка и я свързва с ценностната система в архаичните общества. Откриването на монетите се поставя в по-широка рамка от социални връзки и ценности, които се развиват в периода на Архаичната епоха. Законите започват да бъдат кодирани, за да се спре тяхната своеволна интерпретация и в тази връзка сеченето на монети започва да се извършва на законова основа.