Даниеле Броли, сн. www.athinorama.gr
Водейки началото си от Гази през 1996 г, когато пространството на стария завод за светилен газ все още се преустройва, фестивалът на Вавел успя да се превърне в значима изява. Ники Дзуда, от основателите на групата, си спомня пред списание „Атинорама”, че в някой моменти фестивалът изпреварва времето си. На фестивала са представяни за първи път творци, които в последствие стават известни. Никога организаторите не са си представяли, че фестивалът ще се обсъжда толкова подчертано в Европа като образец, макар че в основата си е с творчески характер. В една държава, в която комиксът не е част от културата, изложбите на фестивала отварят света на комикса към една по-широка публика, давайки й възможност да се срещне с колоси на деветото изкуство като Мьобиус, Кино, Лустал, Матоти.
Сн. Джузепе Палумбо
Докато дойде кризата...През 2009 темата на фестивала е „Числото 13”, а хората се питат дали е на лош късмет. И се оказва така. През следващите три години фестивал няма. До тази година.
„Хората, които работим за фестивала, почувствахме нуждата да се противопоставим на положението по единствения начин, който познаваме – с изкуството. Тазгодишната тема „Издръжливостта на материалите” е термин от строителството, и естествено е свързана с епохата, в която живеем. Как реагираме като „материали” на тази епоха? Голямата изложба на гръцките автори на комикси, с която винаги започва фестивалът, ще покани някои изключителни творби” разказа Ники Дзуда. И тази година ще е не 4, а десет дни. Сред участниците ще видите автори от последните две десетилетия като Йоргос Боцос, Петрос Зервос, Христос Димитриу, Йоргос Маразиотис, Кон, Танасис Петру и др. Специално място е отредено на Лазарос Зикос, който си отиде миналата година, оставяйки богато наследство в изкуството – илюстрации, комикси, фанзин.
Силно е и международното присъствие, с два юбилея. Тридесет години от създаването на «V for Vendetta» е добър повод за посвещение на автора му Дейвид Лойд, който ще е в Атина, предоставяйки за изложбата 44 оригинални скици от приключенията на тайнствения маскиран отмъстител, както и от други свои работи. Отбелязва се и половин вековният юбилей на най-стария антигерой от европейските комикси Diabolik. От Италия идва Даниеле Броли- художник, писател и автор на комикси, познат от скандала от 1996 г., когато с книгата си «Segrete Identita» заяви, че „неиздадените” романи на известни писатели, които от години издава, ги е писал самият той. Тук той ще представи нови скици, нарисувани с ... хранителни остатъци, на тема „Апокалипсис” и „Ад” За почитателите на по-трудния комикс е изложбата на Иван Алагбе-представител на алтернативното изкуство във Франция и създател на издателство Amok.
Сн. Дейвид Лойд
Всичко това ще видите не в познатите зали на Технополис, а в историческата сграда на площад Театру. „Това е едно очарователно пространство”, разказва Ники, „Построена е през 1932 г., и някак си раздробена. По някакъв начин именно това ни подтикна да разгънем фестивала и да развием повече и съпътстващата програма. Целта ни беше да се покаже младежкото творчество с централен лъч – комиксите, които са близки със street art, киното, графичния дизайн, изобразителното изкуство. В пространството, подслонило първата школа по дизайн в Гърция, ще има изложба на плакати «Солун Graphic Design, 1980-2009». Тя ще е на втория етаж, а участващите в нея, като Андреас Касапис, Спирос Дервениотис, Алексия Отонеу, Виктор Коен, Деспина Меймароглу, Таксис, Василис Лолос, G.P.O.) ще развият работата си на третия етаж.
Фестивалът е разположение на повече от 2700 кв. м. Амфитеатърът приема посвещението на съвременното гръцко кино, курирано от Ангелос Франдзис, както и представления, тематични дни, дискусии (например за сцената на графичния дизайн в Солун, както и за „нескромни” произведения и цензурата), а повечето съпътстващи прояви, както и кафенето за срещи с творците очакват посетителите в голямата зала на партера. Според Ники Дзуда организаторите биха искали да видят как посетителите приемат това, което ще видят на фестивала и как ще продължи всекидневният им живот.