Дъното на Егейско море крие още тайни от историята с мраморните скулптури на Партенона, откраднати от лорд Елгин. Преди да стигнат в Англия, те престояват 2-3 години във водите край остров Китира.
„Ментор“, корабът, превозващ скулптурите, потънал през септември 1802 край Авлемонас, а две столетия по-късно Службата за подводни антики започва системни разкопки и разкрития.
С помощта на ловци на сюнгери, които се гмуркали на дълбочина 20-22 метра, лорд Елгин успял да си върне ценния товар – 16 сандъка с части от скулптурите, и да ги пренесе в Англия.
«По заповед на Елгин, за да влязат в потъналия кораб и да изтеглят сандъците с мраморите, ловците на сюнгери трябвало да унищожат част от палубата. Били изтеглени общо 16 сандъка», разказва археологът Димитрис Куркумелис.
Проучванията разкрили лични вещи на екипажа и пасажерите, но и предмети, станали обект на кражба.
Службата за подводни антики извършва проучвания в продължение на три поредни години (2011-13) с помощта на Фондациите на фамилиите Ниархос и Лацис, както и с подкрепата на Kytherian Research Group. Слуховете, че има и 17-и сандък със скулптури, не били потвърдени. Въпреки това през последните години проучванията стават по-системни, така че на повърхността са извадени не само лични вещи, но и египетски релефи.
«Миналата година разширихме разкопките извън познатия периметър и открихме две части от египетски релефи. Едната е част от статуя от епохата на фараоните, най-вероятно на 8-та династия през 1300 пр.н.е., а другата – от надпис, посветен на Бог Ра от птолемейския период. Корабът „Ментор“ минал покрай Александрия преди да пристигне в Гърция. Сега за първи път страната се сдобива с антики след „прибирането“ на подобни паметници, извършвано по онова време. Те имат особена стойност, тъй като са първите, изтеглени на повърхността от всички антики, които Елгин и подобните му измъкнали от източното Средиземноморие», обяснява Димитрис Куркумелис.
Що се отнася до мраморите на Партенона той отбелязва следното: «преобладаващото мнение е, че са извадени всички части. Разполагаме и със свидетелството на италианския надзирател на име Луиджиери, който придружавал Елгин, и записал в дневника си, че са извадени всички мраморни скулптури».