Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Кризата връща гърците към старата ценностна система

14 Октомври 2010 / 16:10:00  Емануела Карастоянова
4536 прочитания

„Focus on the details and the excellence will come” е мотото на фирма Focus Bari, една от лидерите в изледването на пазара в Гърция. От 22 години насам Focus Bari работи с важни гръцки и чуждестранни клиенти и има маса успешни изследователски проекти.

Фирмата става известна с измислянето и установяването  на гръцкия пазар на изследването BARI, “industry currency survey”, което прилага при обработване на информация за масмедиите. Focus Bari е направила повече от 4 хиляди изследвания за многобройни продукти и услуги, провела е повече от 4 милиона интервюта в страната, изследвала е повече от 8 хиляди фокус групи, обучила е повече от 2 500 медийни специалисти. Може да се похвали с повече от 200 участия в европейски и световни симпозиуми.

С президента на фирмата, Ксения Куртоглу разговаряхме за тенденциите на пазара в момента, а също така и за тенденциите, които се зараждат в гръцкото общество.

Ксения Куртоглу е 8 години заместник-председател и отговорник по комуникацията на Съюза на фирмите за сондиране и изследване на пазара. 6 години е представител на Комисията за контрол в изследването на зрителите, а също и представител на комисията на IAB Hellas (Internet Advertising Bureau) и на Института по комуникация. От 1996 година насам тя е постоянен лектор на студентите по масмедии и комуникация в университета PANTEION в Атина.

„Get out of the blocks, run your race, stay relaxed, If you run your race, you’ll win. Focus. Channel your energy”. Тези думи на американския  атлет Карл Луис стават мотото на г-жа Куртоглу по случай 22-та годишнина от основаването на Focus Bari.

Как са се променили предпочитанията на гърците сега, в период на криза?

Нека кажем първо това, че когато за първи първи път се чу въпросът за кризата, преди около 2 години, ние все още не бяхме усетили нищо в ежедневието си. И все пак, още тогава имаше много хора, които вече бяха намалили разходите си. Мина една първа вълна. Хората направиха това главно с профилактична цел. В първите изледвания, които правихме видяхме, че гъркът се е отказал от големите покупки, такива като купуването на кола, например. Едновременно с това започна да се замисля повече над нещата, които избира. Започна да купува по-внимателно, да търси по-ниски цени. Не се е отказал от марката. Но на добра цена.  Миналата есен нещата започнаха малко да се поуспокояват. Но проблемите, които се появиха след това и заедно с идването на Международния валутен фонд и последствията от това ни посрамиха пред света. Кризата навлезе силно в живота на хората и в бизнеса им. Тази пролет, когато се появи сценарият, че Гърция ще банкрутира и започнаха орязванията на пенсии и промени в осигурителната система, хората видяха реалния проблем. Днес вече ограниченото купуване е  станало начин на живот. Мисленето, че каквото и да купувам ще проверя дали имам нужда от него се установи на 100%...

 Това е голяма промяна за гърка...

Да. Търси се алтернативен вариант. Наблюдават се промени що се отнася и до забавленията и излизането навън. Правим изследвания за редица ресторанти и много хора казват, че не искат да бъдат излъгани. Търсят такива места,  на които това, което ще платят ще отговаря на качеството на услугите. И стойността на парите ще се зачете. С други думи искат да съществува value for money. Value for money е най-важното нещо в момента. Освен това хората започнаха да инвестират повече в домашните забавления. Свалят филми от интернет или ги взимат на dvd и канят вкъщи  приятели. Прекарват по-дълго време вкъщи.  Има много интересни неща, които се случват с тях в момента. Готвят, интересуват се повече от околната среда, от здравето си и от семействата си.

Това са позитивни резултати...

Разбира се, че е така. Това е едно връщане към корените... Като казвам обаче, че гъркът повече се грижи за околната среда нямам в предвид това, че изведнъж вижда как другите хвърлят боклуците си, но той няма да ги хвърли своите. Имам в предвид това, че ако му предложиш 3 продукти, които са еднакви и са на една и съща цена, ще избере този, който не вреди на околната среда. Икономическата несигурност, която едновременно поражда социална несигурност, кара човека да има други приоритети. Приоритет вече не е да демонстрираш нещо. Навсякъде чуваме неща да губят стойността си... Фирми загубиха стойността си, бизнеси затварят, големи банки се затрудняват. Всички те имаха висок статут. Човек като не може да се опре на нещо друго, се връща назад към основните стойности. Казва си: „Най-важното е да съм здрав, да е добре семейството ми, да прекарвам добре, макар и на по-малко квадратни метри и с по-малко пари, за да не се побъркам съвсем.”

Изглежда гърците се приспособяват бързо...

Мисля, че да. Мисля, че това става малко по малко. От една страна се наблюдава влияние от страна на медиите, което не е винаги положително. Много често преувеличават с нещата, за да спечелят зрители. Скандалите винаги притеглят най-много хора. Това не е добре, защото се създава едно популистично усещане, че винаги народът е този, който трябва да плаща. Телевизията постоянно създава негативни новини, като цяло. Хората може да се обърнат и към Star, където има повече шеги  и клюкарски програми, но това не вдига нивото. Опитват се да се насочат и към ΣΚΑΙ, която обръща особено внимание на околната среда, към NET, който макар, че е държавен канал предлага друг вид сериозност, в сравнение с по-търговски настроените канали....  Когато в новините постоянно съобщаваш за катастрофи, някои вече не искат да ги гледат. Хората са изморени от лоши новини. Ако на човек половината му приятели са уволнени или се очаква да бъдат уволнени, намалени са заплатите и т.н., как може да има сила да гледа постоянно лоши новини...

Категории: криза Гърция Focus Bari Ксения Куртоглу интервю
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus