През 2009 г. форумът „Малки езици – големи литератури” на Лайпцигския фестивал на книгата ще се проведе за седма поредна година. Ще участват общо 21 автори от 19 европейски страни, които са си изградили име в своите страни, но са слабо познати или непознати в Германия. Те ще допринесат към този празник на европейската литература с четения на своите творби и дискусии. Произведенията на избраните автори са непознати най-вече заради ограниченото разпространение на езика на който пишат.
Писателите ще бъдат представени на двойки, а критерият по който са подбрани е или наличието на прилики в писането или в тематиката. Началната идея за форума „Малки езици – големи литератури” е на Гръцката Културна Фондация, която тази година изпраща писателя Никос Темелис да представи страната. Той ще чете откъси от новата си книга „Истините на другите”.
В петък Никос Темелис ще участва заедно с българина Георги Господинов и с техни колеги писатели от Хърватска, Унгария, Сърбия в разговор на тема „Откриването на Балканите: Политика, история и измислици”. Георги Господинов е автор на стихове, фантастика и на литературни и културни изследвания. Неговият „Естествен роман” е преиздаван вече шест пъти в България и е преведен на десет езика включително английски, френски, немски, чешки, датски, словенски, италиански.
От времето на последните войни в бившата Югославия, на Балканите се наблюдава „завръщане към прединдустриалните структури на изостаналост, безумие и варварство, или иначе казано към една роля, която е необходима на запада, за да запази за себе си правото на просвещението, толерантността и напредъка.” До тези крайни изводи достига Мария Тодорова в книгата си „Балкани и Балканизъм” (Imagining the Balkans, 1997), които спешно създават нуждата за обмен на идеи и възгледи между писателите, които живеят, работят и са родени на Балканите.
Избрани творби от целия фестивал ще бъдат представени в понеделник на литературен семинар в Берлин.