Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

На Гърция е нужно правителство от способни хора, без Георгиос Папандреу в неговия състав

04 Ноември 2011 / 22:11:34  Анастасия Балездрова
2688 прочитания

Ако някога имате възможността да чуете Стефанос Манос, ще установите, че той е един от онези политици, които не се изчерпват в празна реторика, а представят нещата в реалните им размери и предлагат конкретни решения. Той е либерал и през 30-годишната си политическа кариера е заемал различни министерски постове в правителствата на Нова демокрация. Завършил е машинно инженерство в Цюрих и има магистърска степен по фирмено управление от университета в Харвард. За пръв път е избран за депутат през 1977, а през 1998 тогавашният председател на Нова демокрация Костас Караманлис го отлъчва от партията, понеже отказва да последва партийната линия. От тогава той остава независим, а днес е председател на партия Драси (Действие).

Г-н Манос, каква е вашата преценка за събитията от последните дни? Кой е изходът от тази политическа драма?

Това, което трябва да стане е да има промяна на премиера. Съществуват два начина, по които може да стане това: Избори или промяна на премиера от самата партия ПАСОК, която има мнозинството в днешния парламент. Същото се беше случило някога с бащата на Георгиос Папандреу. Той беше болен и парламентарната група на ПАСОК промени премиера, като избра на негово място Костас Симитис. Това трябва да направят и сега.

Смятате ли, че това зависи от днешния вот?

Не, не зависи от него. Мен не ме интересува какъв ще бъде неговият резултат. Дори и да загуби вота, Георгиос Папандреу ще остане начело на ПАСОК, а според конституцията президентът ще се обърне към него за сформиране на ново правителство. А той може да започне със 145 депутати, вместо със 152, да намери партньори и отново да може да състави правителство. Следователно проблемът не се намира в това дали ще получи вот на доверие или не. За мен важното е ПАСОК да има нов лидер.

Какво мислите за предложението на лидера на Нова демокрация Андонис Самарас за временно преходно правителство?

Мисля, че е нереално. Какво ни казва Нова демокрация: Да съставим едно правителство, което ще е с ограничена отговорност. В него ще участват технократи, които в рамките на шест седмици ще приключат процедурите около договора от 26-ти октомври, въпреки че не е ясно дали това може да стане в толкова кратък срок. Посланието им е да вземем парите от шестия транш и след това да проведем избори.

Мнението ми е, че това предложение ще срещне първата си спънка в това, че парите няма да бъдат отпуснати. И това, защото Франция и Германия решиха да не ни помогнат, ако самите ние не „разчистим терена”. Ако процедираме според предложението на г-н Самарас, дори и да ратифицираме договора, партньорите няма да ни дадат парите, понеже няма да са сигурни, че следващото правителство ще приложи договореностите. Аз смятам, че е нужно да се случи сега е следното, в конкретната последователност: Оттегляне на г-н Папандреу, смяна с друг премиер и след това сформиране на правителство по инициатива на ПАСОК, понеже имат най-много депутати в парламента. Това трябва да бъде един много силен и влиятелен кабинет, който да има на разположение един период от 12-15 месеца, за да разчисти положението в страната. Не е нужно членовете му да са от ПАСОК. Може да се базира на представители на партията, но да е правителство на най-способните личности. Т.е., нужни са ни около 15 души, които в рамките на година и половина ще вложат всичките си усилия, за да решат проблемите на страната.

Смятам, че това е най-правилното решение. Боя се обаче, че това няма да се случи. Опасявам се, че с начина на мислене в Гърция ще намерят някакъв начин да закърпят нещата, с който евентуално ще спечелим малко време. След това ще се озовем сред абсолютно същите проблеми, които имаме и днес. Тук са необходими много по-големи промени от тези, които се предвиждат в договора от 26-ти октомври. А тях може да ги проведе само едно много силно правителство.

Казвате, че сте настроен песимистично.

Да, песимист съм. Смятам, че отново ще закърпят нещата, това е техният манталитет. Лошото обаче ще ни отведе към нова криза след два – три месеца. А както вече знаем от досегашния мандат на Папандреу всяко следващо решение е по-лошо от предишното. Решението от 26-ти октомври може и да ни облекчава от една част от дълга, но от друга страна Гърция ще носи лошата слава на неплатежособна страна за следващите 10-20 години.

Категории: Политика Стефанос Манос правителство Георгиос Папандреу Гърция държавен дълг реформи държавен сектор държавно имущество
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus