Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Най-древният град покрит от морето

27 Октомври 2009 / 10:10:21  GRReporter
2703 прочитания

Никой не може да каже какво точно се е случило преди 5000 години и вълните са били „принудени” да се отправят към сушата, за да покрият пристанището, улиците и сградите в града на остров Павлопетри. Тайната, която крие най-древният потънал град на света в Павлопетри, област Лакония на полуостров Пелопонес, се опитват да разкрият гръцки и английски учени.

Фериботът, който тръгва от Пунта към Елафонисос минава над потъналия град – там се намира малкото островче Павлопетри. На дълбочина по-малка от пет метра потъналият град, който е познал своя разцвет в епохата на неолита, се простира на площ от няколко квадратни километра. Когато се гмурнеш, можеш да различиш местата, където са били сградите, пътищата, централната улица на града – личат си дори основите на голяма сграда дълга 35 метра, размера й и останалите детайли, които разкриват, че става дума за палат.

За първи път разпръснатите останки, които са покрити от пясъка на дъното, са открити през 1969 г. от геолога-океанолог Николас Флеминг от Националния Океаноложки Център в английския град Саутхемптън. Тогава той предположил, че древният град е потънал около 1500 г.пр.Хр., но последните изследвания на Службата за подводна археология под ръководството на археолога Илия Спондилис в сътрудничество с Британската школа в Атина и проф. Йон Хандерсън от Нотингамския Университет показват, че става дума за много по-древен град. Павлопетри е съществувал още от 3000 г. пр. Хр. и със сигурност е представлявал важно пристанище през онази епоха и най-вероятно ключов търговски център, съобщава вестник „Та Неа”.

„Вече започнахме да изваждаме утайката на дъното и ще открием предмети, които са употребявали хората във всекидневието си и ще видим, че те датират отпреди 5000 години. Много е вероятно дори да са се запазили органични материи като дървени предмети и храна, тъй като градът е под водата” отбелязва проф. Хандерсън.

Изглежда, че се е случило нещо неочаквано на южния край на полуостров Пелопонес и градът на остров Павлопетри е започнал да потъва. „Може да предположим, че една част от него е била покрит от морето, когато нивото му се е покачило с около един метър” казва за вестник „Та Неа” д-р Николас Флеминг.

„В онази епоха нивото на морето е било по-ниско отколкото сега. Може да е било дори четири метра по-ниско” разказва Димитрис Сакелариу, ръководител на изследванията в областта на морската геология и геофизика към гръцкия Център за подводни изследвания. „Много е вероятно в началото градът да е започнал да потъва в следствие на земетресения”.

Съществува и версията градът да е претърпял два силни удара. Учените предполагат, че той е станал жертва на земетресение и на цунами в Егейско море. Но цунамито не е потопило града, а най-вероятно е причинило големи щети на сградите в Павлопетри. „Със сигурност е едно рядко срещано откритие” отбелязва археологът Илияс Спондилис. „Важно е, че след като е потънал градът не е могъл да бъде заселен наново и е останал покрит от водата. Така той се е превърнал в една жива вкаменелост от миналото.”

Категории: История
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus