Мястото, което е вдъхновило историята за древния Лабиринт най-вероятно откри екип от британски и гръцки учени. Лабиринтът може би се е намирал в една пещера близо до Гортина на остров Крит.
В продължение на една седмица учените описваха детайлно всичко, което се намира в пещерата – тя е дълбока, с дълги, виещи се коридори, някои от които водят до зали, а други са без изход, се казва в статията на „Дискавъри”.
Географът от Оксфордския университет Николас Хоуард и неговите колеги описват пещерата като „тъмна и опасна”. „Невъзможно е да кажем дали пещерата близо до Гортина, която е известна сред местните като пещерата на Лабиринта е всъщност митичния Лабиринт, който е бил проектиран от Дедал” разказва г-н Хоуард, който е лидер на експедицията.
„Става дума за една древна пещера, която не е датирана, тъй като никога не са били организирани разкопки там. Счита се, че е от римската епоха, но не е изключено да са я използвали по време на Минойската епоха” отбелязва спелеологът Никос Лелудас за вестник "Та Неа".
В много древни култури, както и в гръцката, са вярвали, че биковете са свещени животни. Култът към тези животни е бил разпространен в целия свят и дори в някои сцени от християнството може да видим бик, който седи до детето Исус, а в коледни песни се споменава, че един бик е топлил бебето Исус с дъха си. Така че не странно, че биковете са вдъхновили създаването на образа на древния Минотавър – същество с глава на бик и тяло на човек. Най-вероятно той е живеел в центъра на лабиринта. Версията на учените е, че най-вероятно управниците на града са затваряли в средата на пещерата един бик и са пускали момчета и момичета вътре и който излезе жив...