„Чичо Петрос и хипотезата на Голдбах” на Апостолос Доксиадис е роман за изкушени последователи на мистериозното и древно „изкуство” на математиката. Произведението е публикувано за пръв път в Гърция през 1992 г. като получава много добра оценка от критиката. В момента, книгата се публикува в 22 страни, което е доста добра реклама за съвременната гръцка математическа мисъл. Романът проправя нов път във вече утвърдилия се художествен жанр на популяризиращите научни трилъри, като обединява абстрактната математика с литературната фикция.
„Романът рисува картина на ситуацията, при която един математик може да попадне в капана на ума, като отдаде своите усилия на един прекалено труден проблем”, така Джон Наш, Нобелов лауреат за 1994 г. и познат на масовата публика от филма „Красив ум” (2001 г.) на Рон Хауърд с участието на Ръсел Кроу, коментира тази математическа приказка.
Петрос Папахристос отдава голяма част от своя живот на доказването на едно от най-големите математически предизвикателства - хипотезата на Голдбах, на пръв поглед простото твърдение, че всяко четно число по-голямо от 2 може да се изрази като сума на две прости. С невероятно литературно умение в романа са вплетени „истински „ математически дискусии с исторически фигури от света на числата като Годфри Харолд Харди, Сриниваса Рамануджан и Курт Гьодел. Петрос работи усилено, за да даде решение на математическото твърдение, но изненадващо се отказва и се отдава на самотен живот, като играе шах в гръцката провинция. Когато обаче, младият му племенник запленен от магията на математиката разкрива, че саможивият му чичо е известен професор по математика, започва да разравя миналото и връща чичо си на „бойното поле”, което може да коства разсъдъка на стареца, а може би и живота му...
Апостолос Доксиадис получава бакалавърска степен по математика от Колумбийския университет (САЩ), след което специализира в сферата на приложната математика в Париж. Ръководи успешно редица компютърни компании, като се занимава и с писане на сценарии и режисиране на филми и пиеси. Възхитен от повествователните възможности на математиката, Доксиадис създава фондация „Талес и приятели” за по-нататъшното проучване на темата. В момента работи върху създаването на роман в картинки за историята на математиката съвместно с професора по компютърни науки от университета „Бъркли” Христос Пападимитриу, наречен „Логикомикс”. Живее в Атина.