Фондация „Левенди” в сътрудничество с българския ICOMOS реставрира Костницата в Бачковския манастир, както и много важни за историята стенописи датиращи от 11 в. Костницата или църковната гробница е най-старата постройка на Бачковския манастир, който векове наред е бил духовният и културен център на Родопите, обител на българското.
Освен реставрацията на този важен културен паметник, фондация Левендис финансира луксозното издание на научно изследване с автор проф. Елка Бакалова за историята на манастира и неговите стенописи голяма част от които са направени от майстора Захари Зограф. Фондацията публикува и изследването на историята на реставрираната църква „Свети Димитър” от 15 в. в село Бобошиево в западна България проведено от д-р Христина Станова и нейните колеги.
Освен това приключиха и реставрациите на несебърската църквата „Свети Стефан” и нейните стенописи от 10-11 в., а научното изследване е дадено за печат. Църквата първоначално е била посветена на Богородица и затова тематиката на стенописите е свързана с живота на Божията майка. В крайморския град има още седем църкви от следвизантийския период, а целта на фондацията е да реставрира най-важните от тях, както и да спомогне за възстановяването на околността около църквите.
Директорът на фондация „Левенди” проф. Васос Карагйоргис заяви, че една важна част от от византийското и следвизантийското културно наследство се намира извън границите на Гърция – в Сърбия, в България и в други страни, и фондация „Левенди”, чийто принцип е да възобновява и да представя гръцката култура където и да се намира, се грижи и за църковните паметници, които се намират по различни места на Балканите.