снимкa www.kathimerini.gr
Ръководителката на разкопките на хълма Каста в Амфиполи Катерина Перистери днес по време на дискусия в амфитеатъра на Министерството на културата направи нови разкрития относно скелета в гробницата.
След оказан натиск от страна на журналистите археоложката показа снимки на скелета, пояснявайки, че той е силно повреден. Тя каза още, че в Амфиполи са върлували и в древността иманяри. Доказателство за това е фактът, че първоначално пространството пред стълбището е било отворено, а после са го затворили. „Следователно, гробницата е била отворена за посетители” подчерта Перистери.
Отговаряйки на въпроси за самоличността на погребания в гробницата, Катерина Перистери обясни, че съществуват свидетелства от миналото за желанието на Александър Велики за създаването на един голям паметник. Ръководителката на разкопките допълни, че в гробницата е погребана важна личност, в противен случай „нямаше да поставят лъв на върха”. Тя отговори неопределено на въпроса дали само един човек е бил погребан в Амфиполи, заявявайки „Един сме намерили”.
www.tovima.gr
Коментирайки свое предишно изявление, че в Амфиполи е погребан македонски генерал, Перистери подчерта:
„Преди, когато ме попитахте, ви казах, че с лъв на върха и в такава огромна гробница би могъл да е погребан македонски генерал. Когато беше открит скелетът, никой археолог не би могъл да каже дали е на мъж или на жена. Той беше намерен в много лошо състояние. Аз говоря, базирайки се на самия паметник. Казах, че когато има лъв отгоре, би могъл да е генерал. Не отговарям на конспиративни теории, че там е погребан Александър Македонски” .
Лицето на Кариатидата е повредено от греда
Според казаното от археоложката, вероятно греда от архитрава, намиращ се зад кариатидите, е разрушила лицето на дясната от тях.
Тя обясни още, че през 3 век сл.Хр. римляните са разрушили оградата на гробницата. „Открити са следи от древен кран, с който са премахнали парчетата от оградата, които след това са използвани за други неща” отбеляза Перистери, добавяйки, че е открита част от оградата, останала незасегната, с дължина 80 метра. Иначе цялата ограда е имала обща дължина 497 метра.
На мястото на лъва, така, както е днес, са запазени части от първоначалния му постамент, които са идентични с парчетата от оградата.
Проведената дискусия беше координирана от почетния професор по класическа филология от университета в Атина Василис Ламбринудакис и от археолога и директор на Музея на кикладското изкуство Никос Стамбулидис. Присъстваха и множество журналисти от гръцки и чужди медии.