Марина Николова
Тази година темата, около която ще се завърти най-значимото събитие в Атина посветено изцяло на фотографията - Athens Photo Festival е посветена на Средиземноморието. Средиземноморието като люлката на съвременната цивилизация – където разцъфтява западната философия и се появяват за първи път монотеистичните религии, където са корените на повечето, ако не и на всички науки, както и на съвременната литература, поезия и изящни изкуства, местата, чиито крайбрежия се къпят във вълните на Средиземно море.
На 25 септември изложбата „Here and There: Photographs of the Acropolis and Central Park” на известния американски фотограф и преподавател в Йеил Tod Papageorge откри тазгодишния Athens Photo Festival. Фото фестивалът се провежда тази година за първи път, но всъщност е наследник на Месеца на фотографията, който бе организиран в продължение на четиринадесет години през месец октомври. Този месец ще бъдат открити 18 изложби в галерии из цяла Атина, но най-съществената част тази година е оставена за ноември. Тогава публиката ще има възможност да посети 34 изложби, Международен колоквиум по фотография, Конгрес на тема Фотографията в археологията, семинари и образователни програми.
Photo Folio Review Place е едно от тези събития, което първоначално е замислено и осъществено от Гръцкия център по фотография. Целта е да се предостави платформа за израз, както и да се улесни достъпа на младите фотографи в професионалните кръгове. Поканените издатели на фото-списания, куратори на изложби, фотографи и теоретици на изкуството с дългогодишен опит в сферата на фотографията ще разглеждат работите на младите фотографи и ще ги обсъждат. Оттук нататък целта на фестивала ще е да се разшири дейността във времето и пространството и това едномесечно събитие да се превърне във фестивал, който ще се провежда през цялата есен.
Идеята е Атина да стане град, чието име на международната сцена да се свързва с фотографията, а в рамките на страната да се даде възможност за представяне на годишната фото-продукция в Гърция, а пък фотографи от цял свят да се събират и разменят идеи. Миналата година Международният месец на фотографията бе посетен от 40 000 души, а тази година се очакват повече от 50 000. Участващите фотографи са повече от 200 от страната и чужбина с изложби в повече от 30 галерии. По време на тазгодишното Athens Photo Festival 08 ще видим повече от 50 персонални и групови изложби, в които ще вземат участие повече от 200 от Гърция и чужбина.
Мариос Лолос - фоторепортер към ежедневника „Елевтерос Типос” и председател на Съюза на фоторепортерите в Гърция, сподели, че един месец не стига, за да покажат работата си фотографите. „Необходимо е гърците да оценят снимката като произведение на изкуството, но те нямат необходимото образование за това. И как ще го имат?! В Атина няма нито една специализирана галерия, която да излага единствено фотографии. Фотографите се принуждават да поставят работите си измежду картини и инсталации. Как тогава гъркът ще се научи да гледа и разбира фотографиите...” Според Мариос единствено с финансовата помощ на държавата може да се постигне нещо и за пример даде музея на фотографията в Париж, който се помещава в триетажна сграда, разполага с мултимедийно представяне и е издържан изцяло от държавни субсидии.
„Съществуват вече качествени фоторепортери, които са признати на световно ниво и доказателство за това са работите на Бехракис и Кондос. Те са образовани, информирани са, но нямаме пространството, за да покажем какво правим. Ние планираме от сега организацията на Месец на фоторепортажа през април и май 2009, имаме интересни идеи за провеждането му и се надяваме, че ще се получи.” „Бих искал да се излагат работите на повече чужди фотографи, които също са работили по темата „Средиземноморие”. Сега изложението е леко едностранно. А пък има възможност да се направи по-космополитно, защото няма по-важно събитие в Гърция, което да е посветено изцяло на фотографията и да се отпускат толкова средства за организирането му” – казва Никос Бранидис, фотограф на свободна практика и преподавател на семинари по фотография.
Той също като Мариос сподели, че основен проблем на фотографите в Гърция е, че тяхната професия и изкуството им не са признати. „Първо, да бъдеш фотограф все още не е признато като професия. И освен това в Гърция, в сферата на изкуството фотографията не стои на същото ниво като останалите изкуства и не й се отдава дължимото внимание. Да видим сега какво ще се промени със създаването на Музея на фотографията в Солун...”
Но в следващия месец със сигурност ще успеем да посетим интересни изложби, които си пожелаваме да ни разкрият непознати страни и нови гледни точки дори за добре познатите ни места.